• Jak pozbyć się wrastającego paznokcia

  Jak pozbyć się wrastającego paznokcia

    Wrastający paznokieć to bardzo bolesna i uciążliwa dolegliwość, na którą cierpi wiele osób. Wyróżnia się dwie głównie przyczyny wrastających paznokci. Pierwszą z nich może być uwarunkowanie genetyczne i dotyczy paznokci, które samoistnie wrastają w wał paznokciowy. Druga przyczyna to uraz mechaniczny, do którego zalicza się także chodzenie w butach na wysokim obcasie i z wąskim czubkiem.

  wrastający paznokieć

  wrastający paznokieć

    Wrastający paznokieć początkowo może nie wywoływać dolegliwości bólowych, jednakże zaniechanie leczenia spowoduje z czasem bardzo dokuczliwy ból, który może ograniczyć aktywność ruchową. Ponadto może dojść do zaczerwienia tkanki skórnej, pojawienia się wydzieliny ropnej oraz hipergranulacji.

    Pacjenci z reguły z problem wrastających paznokci udają się do chirurga, który usuwa płytkę paznokciową. Metoda jest niestety jedynie tymczasowym rozwiązaniem, nie powoduje jednak całkowitego wyleczenia i z czasem problem powraca. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do podologa, który po rozeznaniu z jakim typem wrastających paznokci ma do czynienia zleci odpowiednie leczenie. Najprawdopodobniej będzie to częściowe usunięcie płytki paznokcia i następnie założenie specjalnej klamry. Klamra opera się na haczykach i powoduje naprowadzanie płytki paznokcia na prawidłowy tor wzrostu, eliminując z czasem problem wrastających paznokci.

    Zabieg założenia klamry jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Już chwilę po założeniu pacjent odczuwa wyraźną ulgę i ustąpienie dolegliwości bólowych. Czas noszenia takiej klamry jest uzależniony indywidualnie od pacjenta oraz od czasu, w którym dojdzie do całkowitego wyleczenia. Z reguły trwa to około roku.

    W trudniejszych, bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy wrastające paznokcie spowodowały hipergranulację zastosowany będzie w pierwszej kolejności specjalny opatrunek, który ma na celu wysuszenie hipergranulacji. Gdy zostanie to osiągnięte, kolejnym etapem będzie założenie klamry na wrastające paznokcie.

  Tagi: wrastające paznokcie

  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej