Leczenie nieoperacyjne

Leczenie nieoperacyjne

Jedyną metodą mogącą zlikwidować paluch koślawy (haluks) jest leczenie operacyjne. Jednak w przypadkach mało zaawansowanej deformacji, z niewielkimi dolegliwościami bólowymi – początkowo można spróbować leczenia nieoperacyjnego.

Można tutaj wyróżnić 4  metody:

Modyfikacja obuwia 

Ulgę może przynieść zmiana obuwia na takie, które ma szerokie noski oraz obcasy maksymalnie do 4 cm wysokości. Dobrze, aby cholewka była wykonana z miękkiego, elastycznego materiału.

Wkładki ortopedyczne co prawda nie leczą palucha koślawego, ale są polecane dla osób z koślawością pięty, co może zmniejszyć nacisk wystającej głowy I kości śródstopia na but i podłoże, a w konsekwencji zmniejszyć bóle. Wkładki z pelotą metatarsalną mogą natomiast zmniejszać bóle zlokalizowane na podeszwowej stronie przodostopia (metatarsalgia), które często towarzyszą paluchowi koślawemu.

Rehabilitacja

Rehabilitacja obejmuje wzmacnianie krótkich mięśni stopy (tzw. ćwiczenia krótkiej stopy), szczególnie mięśnia odwodziciela palucha. Brak jednak dowodów naukowych na skuteczność tych ćwiczeń. Dodatkowo rehabilitacja obejmuje zabiegi fizykoteraputyczne, zmniejszające miejscowo stan zapalny.

Aparaty odwodzące

Według badań naukowych, aparaty odwodzące paluch (peloty na haluksy) nie są w stanie zminimalizować deformacji, jednak mogą czasami zmniejszać dolegliwości bólowe  – jak wynika z relacji Pacjentów. Dotyczy to zwłaszcza osób z początkową fazą schorzenia.

Dodatkowo stopy dźwigają ciężar całego naszego ciała, należy więc także zadbać o jego prawidłową masę, gdyż nadwaga wpływa na nadmierne obciążenie.

Warto spróbować wymienionych powyżej metod,  jednak jeśli zniekształcenie jest dość znaczne lub pojawiają się deformacje dodatkowe jak palce młotkowate, należy myśleć o leczeniu operacyjnym.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button