Metatarsalgia

Metatarsalgia to ogólne określenie dolegliwości bólowych okolicy podeszwowej głów kości śródstopia (ang. metatarsals).

 

Rozpoznanie

Rozpoznanie ustala się na podstawie badania klinicznego. Podstawowym objawem jest ból okolicy podeszwowej stopy. W większości przypadków występują również modzele pod głowami kości śródstopia. Często, celem określenia dokładnej przyczyny, konieczne jest wykonanie badań dodatkowych (RTG, USG, MRI, badania laboratoryjne).

Leczenie

W początkowych etapach leczenie jest objawowe i wspólne bez względu na przyczynę metatarsalgii. Ma ono na celu odciążenie okolicy, w której występują dolegliwości bólowe. Można uczynić to poprzez stosowanie:

  • specjalnego wyprofilowanego obuwia;
  • indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych z pelotą metatarsalną;
  • samych pelot metatarsalnych, powodujących częściowe odtworzenie łuku poprzecznego stopy.

Dodatkowo, stan zapalny okolicy głowy kości śródstopia można nieco zmniejszyć poprzez stosowanie leków przeciwzapalnych oraz rehabilitacji.  Z czasem powyższe leczenie staje się nieskuteczne i konieczne jest wykonanie operacji, której rodzaj i zakres zależą od stopnia zniekształcenia oraz przyczyn jego powstania. Początkowo najczęściej wystarczy wykonać operację na tkankach miękkich (torebce stawowej, ścięgnach), w późniejszych stadiach konieczne stają się korekcje obejmujące tkankę kostną. W przypadkach, gdy metatarsalgia współistnieje z paluchem koślawym lub palcami młotkowatymi należy jednoczasowo leczyć operacyjnie te schorzenia.

Zakazane jest noszenie obuwia na wysokim obcasie oraz z cienką twardą podeszwą.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button