Haluksy – rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitacja stopy po operacji haluksa

Rehabilitacja jest ważną częścią leczenia operacyjnego haluksów. Dzięki prawidłowo przeprowadzanej terapii manualnej, odpowiednio dobieranym ćwiczeniom w stosunku do rodzaju operacji oraz fizykoterapii, Pacjenci szybciej wracają do aktywności. U większości z nich również ostateczny wynik kliniczny leczenia operacyjnego palucha koślawego jest dużo lepszy.

Pooperacyjna rehabilitacja ma na celu między innymi:

  • Mobilizację blizny i pobliskich tkanek miękkich;
  • Poprawienie ruchomości stawu;
  • Wzmocnienie mięśni stopy;
  • Poprawienie czucia głębokiego stopy poprzez ćwiczenia propriocepcji;
  • Reedukację chodu.

Właściwy rehabilitant

Pacjent po zabiegu operacyjnym, zazwyczaj nie jest w stanie samodzielnie wyćwiczyć stopy w odpowiedni sposób. Również rehabilitanci “ogólni”, mający rzadko pacjentów po operacjach palucha koślawego, nie są w stanie w większości przypadków zapewnić optymalnej terapii.

Dlatego Pacjentów z Warszawy i okolic zapraszamy do naszych wyspecjalizowanych fizjoterapeutów, pod okiem których nasi podopieczni wracają do sprawności ruchowej.

Dla Pacjentów spoza Warszawy przygotowaliśmy specjalne programy rehabilitacji – każdy może wówczas realizować rehabilitację u swojego fizjoterapeuty, w miejscu zamieszkania, na podstawie ułożonego harmonogramu i wytycznych przekazanych z Poradni Chorób Stopy.

Każdemu Pacjentowi dobieramy indywidualnie program rehabilitacji po korekcji palucha koślawego. Intensywność i metodyka usprawniania w procesie rehabilitacji może się różnić, m.in. ze względu na technikę operacyjną, leczenie zniekształceń towarzyszących (np. palce młotkowate, płaskostopie poprzeczne) wiek i kondycję fizyczną pacjenta oraz jego motywację do działania.

Ukierunkowana fizjoterapia najczęściej rozplanowywana jest na kilka- kilkanaście tygodni po zabiegu. Jej celem jest przywrócenie Pacjenta do pełnej, możliwej do uzyskania sprawności fizycznej.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button