Płaskostopie poprzeczne

Płaskostopie poprzeczne (stopa poprzecznie płaska) jest zaburzeniem wysklepienia podeszwy, polegającym na obniżeniu łuku poprzecznego stopy i zmianie punktów podparcia stopy z I kości śródstopia na kość II i III.

Płaskostopie poprzeczne nie jest chorobą, jest typem budowy stopy. Może natomiast predysponować do pojawienia się dolegliwości bólowych o charakterze przeciążeniowym pod głowami kości śródstopia. Bóle te nazywamy metatarsalgią.

Przyczyny

Przyczyny występowania płaskostopia poprzecznego:

 • wrodzone;
 • nadmierna wiotkość stawowa;
 • nabyta nadmierna wiotkość stawowa;
 • paluch koślawy;
 • palce młotkowate;
 • przewlekłe przeciążanie (np. buty na wysokim obcasie);
 • przykurcz ścięgna achillesa.

Płaskostopie poprzeczne – metatarsalgia

Metatarsalgia to  ból o charakterze przeciążeniowym. Lokalizuje się pod głowami kości śródstopia. Może mu towarzyszyć występowanie nagniotków. Przewlekłe przeciążenia mogą również powodować podrażnienie nerwów przebiegających pomiędzy kośćmi śródstopia – pojawiają się wówczas bóle o charakterze neuralgii, które nazywamy neuralgią Mortona.

Leczenie

Leczenie metatarsalgii skoncentrowane jest na zwalczaniu objawów. W pierwszej kolejności zaleca się usuwanie odcisków oraz noszenie wkładek. Dzięki nim powierzchnia obciążenia stopy ulega zwiększeniu, co wpływa na odciążenie kości śródstopia. Należy pamiętać, że wkładki ortopedyczne nie leczą płaskostopia poprzecznego, mogą co najwyżej likwidować dolegliwości bólowe.

Jeżeli przyczyną jest przykurcz ścięgna Achillesa, zalecane jest leczenie poprzez rozciąganie, np. w formie odpowiednich ćwiczeń. Warto w takim przypadku zapisać się na rehabilitację, aby rehabilitant nauczył prawidłowo i w sposób bezpieczny wykonywać ćwiczenia.

Jeśli płaskostopie poprzeczne wywołane jest paluchem koślawym, prawie zawsze wymagana jest korekcja chirurgiczna. Również przypadki, w których ból nie ustępuje po metodach zachowawczych, są wskazaniem do leczenia operacyjnego.

Patrz: lecznie operacyjne płaskostopia poprzecznego.

  Umów się na wizytę
  Call Now Button