Paluch koślawy – halluks

Jeżeli zaobserwowali Państwo u siebie powiększający się guzek u podstawy palucha, a także odchylanie się palucha w kierunku bocznym (w kierunku pozostałych palców), to prawdopodobnie zaczęła się u Państwa deformacja stopy o nazwie paluch koślawy, zwana potocznie haluksem lub z terminologii anglosaskiej bunionem.

Paluch koślawy dotyczy około 4-10% społeczeństwa co oznacza, że przy ostrożnych rachunkach przynajmniej 1 500 000 Polaków zmaga się z tą nieprzyjemną dolegliwością. 

Paluch koślawy jest nie tylko defektem kosmetycznym, ale u znacznej większości pacjentów powoduje również dolegliwości bólowe, problemy z doborem obuwia i ograniczenia w uprawianiu sportów. Chociaż klasycznie paluch koślawy kojarzy się z płcią piękną, to również panowie nie są wolni od tego schorzenia stóp – 10% przypadków dotyczy mężczyzn.

Deformacja o typie paluch koślawy (hallux, haluks, halux) polega na odchyleniu palucha w kierunku pozostałych palców stopy. Jednocześnie dochodzi do szpotawego ustawienia I kości śródstopia, rotacji palucha i podwichnięcia trzeszczek. W okolicy przyśrodkowej głowy I kości śródstopia dochodzi do zapalenia kaletki i często podrażnienia nerwu grzbietowego przyśrodkowego. Należy pamiętać, że paluch koślawy nie jest tylko chorobą stawu palucha.

W rzeczywistości jest to złożona deformacja całego przodostopia, prowadząca do powstania płaskostopia poprzecznego, palców młotkowatych, neuralgii Mortona i innych problemów zdrowotnych. Mimo iż leczenie paluchów koślawych nie jest łatwe, to w ostatnich latach dokonał się na tym polu ogromny postęp. Wprowadzenie nowych metod operacyjnych i nowych implantów pozwoliło na możliwość leczenia bezgipsowego, szybszy powrót do sprawności i lepsze wyniki przeciwbólowe i kosmetyczne. 

W Poradni Chorób Stopy stosujemy najnowsze, a przy tym sprawdzone metody operacyjne (zarówno klasyczne jak i miniinwazyjne) pozwalające na uzyskanie wyników leczenia porównywalnych do wiodących światowych Klinik. Nasze kilkunastoletnie doświadczenie w leczeniu tego schorzenia pozwoliło na stworzenie własnych protokołów leczenia chirurgicznego oraz postępowania pooperacyjnego. Metodę operacji dobieramy indywidualnie do Pacjenta oraz jego deformacji. Często stosujemy jednoczasowo kilka różnych technik operacyjnych, aby zapewnić jak najlepszy wynik kliniczny.

Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo  w TYM miejscu

    Umów się na wizytę
    Call Now Button