Haluksy – przyczyny

Przyczyny powstawania haluksów

Przyczyny powstawania palucha koślawego są wieloczynnikowe. U wielu osób wiążą się one z wrodzonymi skłonnościami. Wykazano, że u około 70 procent pacjentów problem z paluchem koślawym występuje na tle rodzinnym. To znaczy, że podobna deformacja występuje u rodziców, dziadków lub u rodzeństwa.

Haluksy występują u około 2-4% populacji. Najczęściej z chorobą zmagają się kobiety.
Wynika to zarówno z pewnych wrodzonych predyspozycji związanych z płcią żeńską, jak również z typu noszonego obuwia.

Niewłaściwe obuwie

Korzystanie z nieprawidłowego obuwia jest jedną z najczęściej podawanych przyczyn powstawania deformacji. Niewątpliwie buty typu szpilki na wysokim obcasie oraz buty z wąskimi czubkami wpływają na powstawanie lub pogłębianie się deformacji.

Badania przeprowadzone wśród ludów nieużywających obuwia wykazały, że deformacja typu paluch koślawy zdarza się u nich niesłychanie rzadko. W naszym klimacie trudno sobie wyobrazić zrezygnowanie z tej części garderoby. Niestety nawet buty typu sportowego powodują niewielkie spychanie palucha, co u osób z wrodzonymi skłonnościami może dać początek choroby.

Drugą częstą przyczyną powstawania palucha koślawego jest nadmierna wiotkość stawów w obrębie stopy

Często jest to połączone z uogólnioną wiotkością stawową, tzn. dotyczącą również innych stawów, takich jak kolanowy, łokciowy, stawy palców. Mówimy wtedy o tzw. hypermobilności pierwszego promienia stopy.

Inne przyczyny powstawania palucha koślawego:

  • nadmierna wiotkość stawowa (hypermobilność I promienia);
  • choroby zapalne układu stawowego, np. reumatoidalne zapalenie stawów;
  • przykurcz ścięgna Achillesa;
  • koślawość tyłostopia;
  • płaskostopie poprzeczne;
  • stan po amputacji palca drugiego.
Call Now Button