OPERACJA ZŁAMANEJ STOPY:
Operacja złamanej stopy – złamania stopy występują dość często. Wynika to ze skomplikowanej budowy tej części organizmu (znajduje się to prawie jednej czwartej kości całego ludzkiego szkieletu) a także stopnia narażenia stopy podczas codziennej aktywności człowieka. Podstawowe objawy są takie same jak podczas złamania każdej innej kości tj. ból, obrzęk, zasinienie, trudności w obciążeniu kończyny dolnej. Czasem widoczne jest zniekształcenie obrysów kości lub stawu, świadczące o istnieniu przemieszczenia odłamów lub podwichnięcia a nawet zwichnięcia w stawach. Diagnostyka opiera się na badaniu klinicznym oraz wykonaniu zdjęć rtg w projekcjach uzależnionych od okolicy stopy, która doznała urazu (w chirurgii stopy stosuje się szereg niestandardowych projekcji radiologicznych nie stosowanych w diagnostyce innych okolic ciała). W niektórych przypadkach (podejrzenie złamania kości piętowej, skokowej, uszkodzenia stawu Lisfranca, itd.) koniczne jest wykonanie badania tomografii komputerowej. Leczenie większości złamań może być nieoperacyjne. W szczególności dotyczy to złamań nieprzemieszczonych a także złamań paliczków palców, czy guzowatości V kości śródstopia. Jednakże spory odsetek tych urazów wymaga leczenia operacyjnego np. większość złamań kości piętowej, skokowej, złamania kości śródstopia z uszkodzeniem stawu Lisfranca, złamania Jonesa V kości śródstopia, przemieszczone złamania trzonów kości śródstopia. Część operacji złamanej stopy (np. przemieszczonych złamań kości skokowej) powinna być wykonana w trybie pilnym.
Operacja złamanej stopy – szczegóły:
Operacja złamanej stopy najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym, które umożliwia założenie tzw. opaski Esmarcha zapewniającej możliwość wykonania zabiegu w bezkrwawym polu operacyjnym. Rodzaj operacji, wybrany dostęp operacyjny i typ zastosowanych implantów wynika ściśle z kości, która uległa złamaniu oraz morfologii złamania. Inne są możliwości i sposoby leczenia dla przykładu II kości śródstopia i kości piętowej. Do leczenia znacznej części tych złamań konieczna jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie w chirurgii stopy . Nieodzownym elementem leczenia każdego ze złamań stopy jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja po operacji złamanej stopy.
Tagi: operacja złamanej stopy , operacja stopy
PORADNIA CHORÓB STOPY: OPERACJA ZŁAMANEJ STOPY
Skontaktuj się z nami i umów na wizytę: (22) 127-07-07
Sprawdź więcej informacji:
OPERACJA ZŁAMANEJ STOPY
W przypadku złamania kości śródstopia, kości stępów lub palców najczęściej wykonuje się operację w niedokrwieniu kończyny, które wywołuje się specjalnym urządzeniem.
Pozwala to na bardzo precyzyjny zabieg i ogranicza w znacznym stopniu przypadkowe uszkodzenia okolicznych mięśni, nerwów i naczyń. Zabieg operacyjny przy złamanej stopie wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym. W zależności od zakresu operacji i stanu klinicznego pacjenta – operacja złamanej stopy.
[bws_related_posts]