WSZYSTKO O HALUKSACH     HALUKSY - OBJAWY I PRZYCZYNY     HALUKSY - PYTANIA

haluksy operacja usuwanie

Haluksy – paluch koślawy zwany jest potocznie haluksem (haluksy, halux, hallux valgus, halluksy, haluxy), inna nazwa często stosowana w literaturze anglosaskiej na określenie tej deformacji to bunion. Przeważnie leczenie haluksów wymaga operacji i najlepiej odpowiedniego procesu rehabilitacyjnego. Haluksy to przede wszystkim bardzo poważna choroba zwyrodnieniowa stopy, która pojawia się w formie jej zniekształcenia lub innych niebezpiecznych deformacji. Dużo ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ w pierwszej formie nie powoduje ona żadnych poważniejszych dolegliwości. Sytuacja jednak zmienia się wraz z upływem czasu.

Operacja na haluksy: czym są haluksy i jak je leczyć?

operacja na haluksy i leczenie haluksówHaluksy są złożoną deformacją przodostopia polegającą na odchylaniu się pierwszej kości śródstopia w stronę przyśrodkową oraz jednoczesnym odchylaniu się palucha w kierunku bocznym. Pierwsza kość śródstopia odchylając się przyśrodkowo powoduje napinanie tkanek miękkich w tym miejscu oraz wykształcenie charakterystycznego guza. Wielu pacjentów myśli, że ten guz jest spowodowany narastaniem dodatkowej tkanki kostnej, jednak badania wykazały, że jest to nieprawda. Wykazano, że szerokość głowy pierwszej kości śródstopia jest taka sama u pacjentów z paluchem koślawym, jak i u pacjentów bez tej deformacji.

Przyczyny powstawania haluksów

haluksy operacja cena, haluksy - korekcja, usuwanie, operacja na haluksy, jak leczyć haluksyCzęstość występowania haluksów określa się na około 2-4% populacji. W 90 procentach tych przypadków chorobą dotknięte są kobiety. Wynika to zarówno z pewnych predyspozycji wrodzonych związanych z płcią żeńską, jak również z typem noszonego obuwia. Haluksy występują najczęściej obustronnie jednak moment wystąpienia deformacji jest czasami różny dla każdej ze stóp. Najczęściej pierwsze początki deformacji pacjenci mogą zauważyć w trzeciej lub czwartej dekadzie życia, chociaż zdarzają się przypadki, gdy już u kilkuletnich dzieci można zauważyć początki tej choroby.
Przyczyny powstawania haluksów są wieloczynnikowe. U wielu osób można wskazać wrodzone skłonności – wykazano, że u około 70% pacjentów jest to schorzenie rodzinne, co oznacza, że podobna deformacja występuje u rodziców, dziadków lub u rodzeństwa.

Czy buty mogą być przyczyną haluksów?

Jednym z najczęściej podawanych przyczyn powstawania deformacji typu haluks (hallux) jest noszenie nieprawidłowego obuwia. Szczególnie buty typu szpilki, na wysokim obcasie oraz z bardzo wąskimi noskami, mogą być przyczyną powstawania deformacji. Takie buty mogą powodować przeciążenia w obrębie przodostopia i osłabianie więzadeł odpowiedzialnych za prawidłowe ustawienie palucha i I-szej kości śródstopia.
Należy zdać sobie sprawę, iż używane przez nas obuwie jest dość niefizjologiczne – praktycznie każde buty, włączając w to również buty typu sportowego, powodują spychanie palucha w kierunku bocznym. Szczególnie dotyczy to butów damskich, które nawet w przypadku płaskiej podeszwy lub niewielkiego obcasa, najczęściej mają zwężające się czubki. Nawet takie niewielkie spychanie palucha do boku, u osób z predyspozycjami, może być czynnikiem rozpoczynającym powstawanie choroby.
Wykonywane były badania nt. występowania haluksów wśród ludów pierwotnych – okazało się, że deformacja ta u nich prawie nie występowała. Istnieją również ciekawe prace z Japonii – tam przed II wojną światową noszono przede wszystkim tradycyjne japońskie sandały, w związku z tym częstość występowania palucha koślawego była około 10 razy mniejsza w porównaniu do Europy. Natomiast po II wojnie światowej, stopniowo weszły do użycia buty typu zachodniego, a zatem częstość występowania halluksów zwiększyła się i obecnie jest porównywalna do tej w Europie czy Stanach Zjednoczonych.

Halluksy – inne przyczyny powstawania

haluksy usuwanie i zabiegi operacyjneKolejną przyczyną powstawania haluksów może być nadmierna wiotkość stawów w obrębie stopy. Często jest to połączone z uogólnioną wiotkością stawową tzn. dotyczącą również innych stawów, takich jak kolanowy, łokciowy, stawy palców. Mówimy wtedy o tzw. hypermobilności pierwszej kości śródstopia, czy hypermobilności pierwszego promienia stopy.
Haluksy mogą być również wynikiem chorób zapalnych dotyczących układu stawowego, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa i inne. Powodują one uszkadzanie więzadeł oraz torebek stawowych, co prowadzi do zaburzonej stabilności stawu oraz do rozpoczęcia choroby. Również inne zaburzenia w obrębie stopy, takie jak: przykurcz ścięgna Achillesa, płaskostopie podłużne, koślawość tyłostopia, mogą – wskutek zmiany biomechaniki stopy – prowadzić do powstawania haluksów. W rzadkich przypadkach paluch koślawy (haluks) może być wynikiem przebytego urazu, przebytej amputacji drugiego palca lub wynikiem chorób neurologicznych, wskutek zaburzenia równowagi mięśniowej (np. po udarze mózgowym). Systematyczne przeciążenia także mogą powodować stopniowe osłabienie aparatu więzadłowo-torebkowego i w następstwie prowadzić do powstania deformacji. Mogą to być zarówno przeciążenia sportowe (np. balet), jak i przeciążenia związane z wykonywaną pracą.

haluksy uwuwanie opracje zabiegi korekcja

Co przytrafia się razem z haluksem?

haluxy, hallux, haluks - leczenie operacyjne - usuwanie haluksów

kąt IM (międzyśródstopny)

Należy pamiętać, że często u pacjentów z haluksem występują również inne zaburzenia przodostopia. Praktycznie zawsze haluksom towarzyszy płaskostopie poprzeczne, które objawia się dolegliwościami bólowymi, odczuwanymi po stronie podeszwowej stopy. Mówimy wtedy o tzw. metatarsalgii, czyli o bólach pod głowami kości śródstopia, spowodowanych przeciążeniem tej okolicy. Płaskostopie poprzeczne może też powodować podrażnienie nerwu biegnącego między kośćmi śródstopia i ból z tym związany – neuralgię Mortona. Często paluchom koślawym (haluksom) towarzyszy też szponiaste zakrzywienie palca II-go lub III-go stopy – jest to deformacja nazywana palcem młotkowatym.

Haluxy – diagnostyka haluksów przez lekarza ortopedę

haluks

kąt HV (koślawości palucha)

Rozpoznanie palucha koślawego opiera się na badaniu klinicznym i zdjęciach RTG. W badaniu można zaobserwować przemieszczenie szpotawe I-szej kości śródstopia i koślawe palucha. Specjalista ortopedii bada pacjenta palpacyjnie pod kątem lokalizacji bolesnych miejsc, a także w kierunku występowania innych dolegliwości, takich jak metatarsalgia czy neuralgia Mortona.
Badanie RTG koniecznie powinno być wykonane na stojąco, czyli w obciążeniu oraz w pozycji od góry i z boku (AP + bok). Na prześwietleniu można wyznaczyć różne kąty. Najważniejsze to kąt IM, czyli międzyśródstopny (norma do 9 stopni) oraz kąt HV, czyli kąt koślawości palucha (norma do 15 stopni).

Czy można zapobiec powstawaniu haluksa? – wkładki

halluksy operacja - wkładki na haluksy - usuwanie haluksówCzęsto pacjentki na wizycie się pytają: „Mam początki haluksów, czy można coś z tym zrobić? Czy można je wyleczyć?” lub „Czy da się zahamować rozwój haluksów?” albo „Moi rodzice mieli haluksy, jak mam zapobiegać rozwojowi palucha koślawego?”.
Dla tych osób nie mamy dobrej wiadomości: jeżeli ktoś ma wrodzone predyspozycje, to niestety wcześniej, czy później haluksy się pojawią. Również w przypadku, gdy deformacja już się rozpoczęła nie ma metody na zahamowanie jej rozwoju. Oczywiście nie jesteśmy tutaj zupełnie bezradni, gdyż można próbować spowolnić postęp deformacji lub chociaż zmniejszać dolegliwości bólowe. W tym celu przede wszystkim należy zadbać o używanie odpowiedniego obuwia – powinny to być buty z szerokim noskiem oraz obcasem maksymalnie do 4 cm wysokości. Można również zastosować wkładki ortopedyczne – co prawda nie leczą one palucha koślawego, ale są polecane dla osób z koślawością pięty oraz mogą również zmniejszać bóle związane z płaskostopiem poprzecznym (metatarsalgię). Należy również zadbać o prawidłową masę ciała – stopy dźwigają ciężar całego naszego ciała, zatem oczywistym jest fakt iż nadwaga nadmiernie je obciąża.
Ponadto dostępne są na rynku liczne aparaty odwodzące paluch (peloty na haluksy), jednakże badania naukowe wykazały, że nie są one w stanie w żaden sposób zminimalizować deformacji. Aczkolwiek z relacji pacjentów wiemy, iż mogą one czasami zmniejsza dolegliwości bólowe. Dotyczy to zwłaszcza osób z początkową fazą schorzenia.
Zaleca się również czasami rehabilitację, czyli ćwiczenia wzmacniające mięśnie stopy – jednak tutaj również badania naukowe nie potwierdziły trwałych efektów. Natomiast na zmniejszenie dyskomfortu mają wpływ różne zabiegi przeciwzapalne.
Zawsze zatem w przypadku częstych dolegliwości bólowych ze strony haluksów, powiększeniu się deformacji, a także wystąpieniu dodatkowych zniekształceń (np. palce młotkowate) należy rozważyć leczenie operacyjne.

Haluksy – leczenie operacyjne, korekcja i usuwanie

haluksy operacjeW literaturze opisywanych jest ponad 100 metod operacyjnych palucha koślawego (haluksa). Fakt ten może budzić duże zdziwienie natomiast de facto większość tych metod ma obecnie znaczenie tylko historyczne. Obecnie w nowoczesnej chirurgii stopy stosuje się około 15-20 metod operacyjnych.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat dokonała się prawdziwa rewolucja dotycząca chirurgicznego leczenia paluchów koślawych. Wprowadzono nowe implanty poprawiające stabilność zespolenia kości, a to z kolei pozwoliło na odejście od stosowania opatrunków gipsowych. Obecnie pacjent po operacji palucha koślawego może, już drugiego dnia, chodzić w specjalnym bucie odciążającym przodostopie. Można używać dwóch takich butów jednocześnie, co oznacza że chirurg podczas jednego zabiegu i znieczulenia jest w stanie zoperować obie stopy na raz. Używanie obuwia odciążającego pomaga jednocześnie zmniejszy obrzęk i ból pooperacyjny. Nie ma jednego schematu operacyjnego, odpowiedniego dla wszystkich pacjentów. Metoda musi być dobrana indywidualnie do danego Pacjenta.
Główne czynniki które muszą być brane pod uwagę przy jej doborze to:

 • stopień deformacji,
 • obecność zmian zwyrodnieniowych stawu śródstopno-palcowego palucha,
 • wiotkość stawowa (tzw. hypermobilność I promienia),
 • dodatkowe deformacje (koślawość pięty, płaskostopie poprzeczne, palce młotkowate), wiek i aktywność fizyczna pacjenta.

Jak przebiega zakwalifikowanie pacjenta do operacji na haluksy?

haluxy - leczenie haluksów, haluksy leczenie operacyjne - jak leczyć haluksy - halluksy leczenie i operacja - haluxy operacja - korekcja, usuwanie i zabiegi na haluksyPodczas wizyty w Poradni Chorób Stopy chirurg ortopeda bada stopę, sprawdza stopień deformacji, lokalizuje bolesne miejsca, sprawdza obecność współwystępujących deformacji. Niezbędna jest również analiza badania RTG. Badanie RTG koniecznie powinno być wykonane na stojąco, czyli w obciążeniu. Powinny być zrobione 2 projekcje: od góry i z boku (AP + bok). Na prześwietleniu można wyznaczyć szereg różnych kątów. Najważniejsze to kąt IM, czyli międzyśródstopny (norma do 9 stopni) oraz kąt HV, czyli kąt koślawości palucha (norma do 15 stopni). Na podstawie badania stopy oraz ocenie zdjęć RTG następuje dobór metody operacyjnej. Następnie lekarz wyjaśnia pacjentowi na czym polega operacja, jak będzie przebiegał zabieg oraz jak należy postępować w okresie pooperacyjnym.

Przegląd metod i zabiegów leczenia operacyjnego haluksów

Najczęściej operacja polega na osteotomii, czyli przecięciu I kości śródstopia. Po przecięciu kości wykonuje się przemieszczenie głowy I kości śródstopia w kierunku bocznym.

 • Egzostectomia:

  ścięcie przyśrodkowej części głowy I-szej kości śródstopia. Jest to najstarsza metoda operacyjna, obecnie już praktycznie nie stosowana, gdyż tak jak powyżej wspomniano powstawanie haluksa nie polega na narośnięciu dodatkowej tkanki kostnej. Zatem metoda ta tak naprawdę nie zmniejsza deformacji, ale za to stosuje się ją jako dodatek do pozostałych metod.

 • Operacje na tkankach miękkich:

  obecnie również prawie nie stosowane jako metoda izolowana, jednak wyjątkiem są operacje wykonywane u dzieci. Polegają na przecięciu więzadła trzeszczkowo-śródstopnego oraz torebki stawowej po stronie bocznej stawu palucha. Dodatkowo przecina się przyczep ścięgna przywodziciela palucha. Natomiast po stronie przyśrodkowej torebka stawowa jest rozciągnięta, dlatego w tym miejscu się ją skraca i wzmacnia. Metoda ta obecnie również prawie nie jest stosowana jako metoda izolowana, stosuje się ją jednak jedynie u dzieci oraz jako dodatek do każdej operacji palucha koślawego. Operację na tkankach miękkich wyjątkowo można zastosować w przypadku bardzo niewielkich deformacji, jednak częstotliwość nawrotów jest tutaj mimo wszystko dość wysoka.

 • Osteotomie I kości śródstopia:

  osteotomia oznacza przecięcie kości. Jest to największa i najczęściej wykonywana grupa metod operacyjnych stosowanych w leczeniu zabiegowym palucha koślawego (haluksa). Osteotomie polegają na przecięciu kości śródstopia i zmianie jej ustawienia, a następnie zespoleniu kości w nowej pozycji m.in. przy użyciu śrub, płytek lub innych implantów.Ze względu na miejsce wykonywanego przecięcia wyróżnia się:

  • Osteotomie podgłowowe – wykonuje się je w bliskości stawu śródstopno-paluchowego (MTP I). Są to najczęściej wykonywane operacje palucha koślawego. Pozwalają na wyleczenie palucha koślawego w różnych stopniach zaawansowania choroby – zaczynając od umiarkowanego, poprzez średni, aż do deformacji w stopniu z pogranicza średniego i zaawansowanego. Nie nadają się do deformacji bardzo zaawansowanych. Najczęściej stosowane obecnie osteotomie podgłowowe to: zmodyfikowana metoda scarf, Chevron, MICA.
  • Osteotomie trzonu – obecnie metoda te jest rzadko stosowana, przecina się w niej kość na poziomie trzonu tzn. w środkowej części. Przykładowe osteotomie trzonu to: klasyczna metoda scarf, Ludloff.
  • Osteotomie przypodstawne – wykonywane są w obrębie podstawy I-szej kości śródstopia, to znaczy blisko stawu śródstopno-klinowatego. Teoretycznie pozwalają na dokonywanie dużych korekcji, stąd popularność tej metody w niektórych krajach. W praktyce jednak wiążą się z dużą ilością skomplikowanych zabiegów, takich jak: wydłużenie I promienia, problemy z uzyskaniem stabilnego zespolenia.
 • haluxy, halluksy, halluxy, haluksy leczenie, operacja, zabiegi, usuwanie i korekcja

  paluch koślawy międzypaliczkowy

  Osteotomia Akin:

  zazwyczaj jest ona dodatkiem do osteotomii I kości śródstopia oraz nie jest wykonywana w obrębie paliczka palucha. Operacja ta ma na celu zwiększenie zakresu korekcji, szczególnie przydatna jeżeli paluchowi koślawemu towarzyszy tzw. paluch koślawy międzypaliczkowy. Czyli mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdzie występuje nie tylko deformacja w postaci klasycznego haluksa (halux valgus), ale również towarzyszy mu dodatkowe zakrzywienie samego palucha (do wewnątrz).

 • Operacja usztywnienia (artrodezy):

  polega na usunięciu chrząstki stawowej, ustawieniu kości w prawidłowej pozycji, a następnie zespoleniu jej przy użyciu implantów (najczęściej płytki i wkrętów tytanowych). Mimo, iż sama nazwa operacji „usztywnienie stawu” brzmi groźnie i sugeruje późniejsze ograniczenia w ruchu to jednak nie należy się obawiać tej metody. Odpowiednie zakwalifikowanie pacjenta, dokładny wywiad oraz poprawne i staranne wykonanie zabiegu – wszystkie te czynniki pozwalają uzyskać bardzo dobre wyniki leczenia właśnie metodą usztywnienia.
  W przypadku deformacji palucha koślawego lub w przypadku haluksa ze zmianami zwyrodnieniowymi stosuje się:

  • Usztywnienie stawu klinowato-śródstopnego (operacja Lapidusa) – wskazaniem do jej wykonania są zaawansowane deformacje lub pacjenci z wyraźną hipermobilnością I-szego promienia,
  • Usztywnienie stawu MTP I (stawu śródstopno-paluchowego) – ten typ artrodezy doskonale sprawdza się w przypadku: bardzo dużych deformacji, palucha koślawego połączonego z obecnością zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu palucha, niepowodzenia wcześniejszego leczenia operacyjnego.

Przebieg leczenia operacyjnego przy korekcji haluksów w Poradni Chorób Stopy

haluksy leczenie - operacja na haluksyPo zakwalifikowaniu do zabiegu operacyjnego, Pacjent jest informowany o konieczności wykonania badań dodatkowych – a są to m.in. badania krwi i RTG klatki piersiowej (w przypadku pacjentów powyżej 40 roku życia). Czasami zalecane są inne badania w zależności od stanu zdrowia badanego. Pacjent przyjeżdża do Szpitala rano w dniu operacji. Operacje odbywają się w znieczuleniu podpajęczynówkowym, które jest bardzo korzystnym dla Pacjenta, gdyż odznacza się dobrą skutecznością i wysokim stopniem bezpieczeństwa. Często Pacjenci decydują się na dodatkowe podanie leku nasennego – wtedy przesypiają całą operację, co zapewnia im duży komfort psychiczny. W wyjątkowych sytuacjach stosujemy znieczulenie ogólne. Pacjent opuszcza Szpital na drugi dzień po operacji, z zastosowaniem specjalnego obuwia pooperacyjnego (buty odciążające przednią część stopy) może wyjść o własnych siłach (bez użycia kul). Zazwyczaj zaleca się używanie butów odciążających przez okres 6 tygodni.

Rehabilitacja stopy po operacji usuwania haluksa

Rehabilitacja jest ważną częścią leczenia operacyjnego haluksów. Ma ona na celu:

 • mobilizację blizny i pobliskich tkanek miękkich,

 • poprawienie ruchomości stawu,

 • wzmocnienie mięśni stopy,

 • poprawienie czucia głębokiego stopy poprzez ćwiczenia propriocepcji,

 • reedukację chodu.

haluxy, halluxy, halluksy, haluksy leczenie i operacje - jak leczyć haluksyDobra rehabilitacja powinna być prowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę. Pacjent po zabiegu operacyjnym, zazwyczaj nie jest w stanie samodzielnie wyćwiczyć stopę w odpowiedni sposób. Pacjentów z Warszawy i okolic zapraszamy do naszych wyspecjalizowanych fizjoterapeutów. Dla Pacjentów spoza Warszawy przygotowaliśmy specjalne programy rehabilitacji – każdy wtedy może realizować rehabilitację u swojego fizjoterapeuty, w miejscu zamieszkania, na podstawie ułożonego harmonogramu i wytycznych przekazanych z naszej Poradni.

Usuwanie i leczenie haluksów w Poradni Chorób Stopy – dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

Od wielu lat specjalizujemy się w leczeniu chorób stopy – wykonaliśmy kilka tysięcy operacji palucha koślawego. Wiemy, że nie ma jednej uniwersalnej metody leczenia, a rodzaj operacji zawsze dostosowujemy do konkretnego pacjenta. Wybór leczenia warunkujemy od stopnia deformacji, obecności zniekształceń towarzyszących, zmian zwyrodnieniowych i innych.

 

Haluksy – zabiegi, leczenie i operacja – Cena

Cena zabiegu operacji haluksów jest zawsze ustalana indywidualnie na wizycie konsultacyjnej u chirurga stopy.
Istnieje ponad 100 różnych metod leczenia operacyjnego haluksa, z których obecnie stosuje się kilkanaście. Często w trakcie jednego zabiegu operacyjnego należy wykonać kilka różnych technik. Dodatkowo wiadomo, iż nie ma dwóch jednakowych stóp i dwóch jednakowych deformacji.
Z tego powodu cena operacji haluksów jest uzależniona przede wszystkim od:

 • stopnia zaawansowania palucha koślawego – jego rodzaj determinuję metodę operacji,

 • występowania innych schorzeń towarzyszących, najczęstsze z nich to np. palce młotkowate, metatarsalgia, choroba zwyrodnieniowa stawu MTP I, choroba zwyrodnieniowa stawów stepu, przykurcz tylnej grupy goleni,

 • ogólnego stanu zdrowia Pacjenta i schorzeń towarzyszących (np. reumatoidalne zapalenie stawów).

Nigdy jednak nie dopuszczamy do sytuacji, w której to pacjent miałby dowiedzieć się o kosztach operacji post factum, czyli po wykonanym zabiegu. Priorytetem dla nas jest zdrowie Pacjenta oraz jasne i czytelne wyjaśnienie zakresu zabiegu wraz z określeniem jego ceny, na wizycie przedoperacyjnej.
Aby chirurg na wizycie mógł dokonać kompleksowej oceny schorzenia, zalecamy by na pierwszą konsultację zabrać ze sobą wykonane prześwietlenie stopy/stóp w pozycji stojącej, w projekcjach tzw. AP + bok. Rentgen wraz z przeprowadzonym badaniem klinicznym, pozwolą na dokładną ocenę stopnia zaawansowania schorzenia. Dopiero wtedy lekarz jest w stanie określić zakres i metodę operacji oraz poinformować pacjenta o jej kosztach.

Zapewniamy naszym Pacjentom:

 • przejrzystość oferowanych usług,

 • wybór najbardziej właściwej i najskuteczniejszej metody operacyjnej,

 • wykonywanie zabiegów operacyjnych tylko przez doświadczonych specjalistów w dziedzinie leczenia schorzeń stóp,

 • komfortowe warunki leczenia w prywatnym szpitalu,

 • profesjonalną i przyjazną opiekę pielęgniarską, przed- i po operacji,

 • kompleksową rehabilitację pooperacyjną,

 • przyjazną atmosferę tworzoną przez zgrany zespół lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów.

Konsultacje oraz leczenie operacyjne haluksów są odpłatne.
Nie przeprowadzamy operacji na haluksy w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Oferujemy możliwość finansowania zabiegów na haluksy w systemie ratalnym.
Operacja haluksów cena – ustalana indywidualnie na wizycie konsultacyjnej w Poradni Chorób Stopy.

Konsultacje – korekcja i usuwanie haluksów

halluksy - haluxy - haluksy leczenie - operacjaKonsultacje Naszych Specjalistów to nie tylko Warszawa, ale również Katowice, Gdańsk i Łódź. Wszelkie zabiegi operacyjne na usuwanie haluksów wykonywane są w prywatnym szpitalu w Warszawie, w którym nasi Pacjenci zapewnione mają komfortowe warunki w salach pooperacyjnych, opiekę profesjonalnego sztabu medycznego, nowocześnie wyposażone sale operacyjne. Wszystko to wpływa na poczucie bezpieczeństwa Pacjentów, a zarazem komfort pracy zespołu lekarsko-pielęgniarskiego. Coraz więcej osób decyduje się od razu na leczenie operacyjne i jest z tej decyzji zadowolonych w 100%, stąd bardzo wiele pozytywnych komentarzy oraz opinii na temat specjalistów z Poradni Chorób Stopy i operacji na haluksy. Dlatego po wizycie w naszej Poradni, halluksy nie będą już dla Ciebie problemem i uwolnisz się od nich raz na zawsze.

Operacje, korekcje oraz usuwanie haluksów i innych schorzeń stopy wykonują specjaliści Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu (specjalizacja stopa i staw skokowy):


OPERACJA HALUKSÓW: JAK LECZYĆ HALUKSY (HALUXY)? LECZENIE, OPERACJA, KOREKCJA I USUWANIE HALUKSÓW – ZABIEGI LECZENIA OPERACYJNEGO NA HALLUKSY
3.8 (76.52%) 69 głos[ów]