Choroba Mortona powszechnie znana pod nazwą nerwiak Mortona lub neuralgia Mortona jest dolegliwością, której towarzyszy ostry, piekący ból ze strony nerwu podeszwowego przestrzeni międzypalcowej. Nie jest to typowy nerwiak o charakterze nowotworowym, najczęściej jest to podrażnienie nerwu w skutek czego dochodzi do stanu zapalnego. Najczęściej choroba ta dotyka kobiety, które preferują obuwie na wysokim obcasie i z wąskim noskiem, powoduje to bowiem ucisk na okolicę palców oraz jej nadmierne przeciążenie, w wyniku którego dochodzi do prostowania palców i rozciągania nerwów. Neuralgia Mortona bierze swój początek także w urazach przestrzeni międzypalcowej, co może mieć miejsce u osób intensywnie uprawiających sport, który obciąża głowy kości śródstopia.
Nerwiak Mortona jest chorobą, która dotyczy najczęściej przestrzeni między drugim a trzecim palcem, oraz między trzecim a czwartym palcem. Towarzyszące objawy to ból o charakterze piekącym i pulsującym w stronę palców, drętwienie, w skrajnych przypadkach zaburzenia czucia.
Choroba ta wymaga leczenia początkowo opartego o ćwiczenia rehabilitacyjne, stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych lub podanie sterydów oraz wymiany obuwia na płaskie i szerokie. W momencie gdy tego typu leczenie nie pomaga stosowane jest leczenie operacyjne neuralgii Mortona, które polega na wycinaniu nerwu w sposób chirurgiczny. Testowane są także nowatorskie metody, które miałyby polegać na lokalnym podaniu roztworu alkoholu w celu trwałego uszkodzenia nerwu w obrębie którego doszło do zmian zwyrodnieniowych. Przed wyborem metody leczenia niezwykle ważne jest jednak prawidłowe rozpoznanie choroby i w tym celu stosuje się najczęściej test Muldera czyli test poprzecznego ucisku stopy, któremu towarzyszy bólu. Czasami, choć zdecydowanie rzadziej, stosowanie jest także badanie USG lub rezonans magnetyczny.
Nerwiak Mortona – specyfikacja
Nerwiak Mortona to choroba objawiająca się bólem od strony podeszwowej stopy. Ból dość często promieniuje do palców, rzadziej do stawu skokowego oraz nasila się podczas codziennego chodzenia. W obrębie nerwu dochodzi do zmian zapalnych, bądź zwyrodnieniowych. Nerwiak Mortona prawie zawsze dotyczy przestrzeni międzypalcowej pomiędzy palcem drugim a trzecim oraz palcem trzecim a czwartym. Występuje częściej u kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Nerwiak Mortona obejmuje pogrubienie tkanki wokół jednego z nerwów prowadzących do palców stóp. To może powodować ostry, palący ból stopy i odrętwiałe.
Nerwiak Mortona – objawy i leczenie
Nerwiak Mortona to niezłośliwy guz nerwu podeszwowego wspólnego palców. Mimo obowiązującej nazwy zwykle mamy do czynienia nie ze zwykłym guzem lecz z przerostem tkanki bliznowatej okolicy nerwu, bądź mikrouszkodzeniami w samym nerwie dającymi charakterystyczne objawy kliniczne. Zaliczamy do nich nagły i bardzo ostry ból zlokalizowany w przedniej części stopy (najczęściej w przestrzeni między pierwszym i trzecim albo trzecim i czwartym palcem) – promieniujący aż do palców. Najczęściej występowanie dolegliwości nerwiaka Mortona związane jest z noszeniem wąskich butów na wysokim obcasie, powodujących ściśnięcie stopy. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania klinicznego ponieważ często badania dodatkowe jak USG nie dają potwierdzenia choroby. Wstępne leczenie polega na stosowaniu wygodnego i komfortowego obuwia z szerokim noskiem, rehabilitacji, jak i leków przeciwzapalnych, bądź iniekcji sterydowych w okolicę nerwu. Utrwalone dolegliwości bólowe wymagają koniecznie leczenia operacyjnego, czyli usunięcia odpowiedniego nerwu podeszwowego wspólnego palców.