• Ból stopy i przyczyny jego powstawania

  Ból stopy i przyczyny jego powstawania

    Często mamy tendencję do zaniedbywania naszych stóp, a to ogromny błąd, gdyż każdego dnia to właśnie nasze stopy wykonują bardzo ciężką pracę służąc jako nasz środek lokomocji. Stąd wielu lekarzy twierdzi, że bardzo często zgłaszają się do nich pacjenci skarżący się na ból stóp. Istnieją różnorodne przyczyny bólu stopy i mogą być one bezpośrednio związane ze stopą lub mogą stanowić ogólnoustrojowy problem obejmujący cały organizm. Wśród najczęstszych przyczyn należy wymienić różnego rodzaju urazy stopy takie jak zwichnięcia, złamania, skręcenia czy stłuczenia zarówno struktur kostnych jak i ścięgien czy więzadeł.

  ból stopy

  ból stopy

    Bardzo ważnym aspektem w odniesieniu do bólu stopy jest problem płaskostopia.  Polega ono na obniżeniu sklepienia stopy w wyniku zmian o charakterze zwyrodnieniowym, w efekcie stopa staje się płaska. Poprawnie wysklepiona stopa powoduje, że nie cała stopa jest obciążana a jedynie punkty podparcia, którymi są pięta, podstawa palucha oraz podstawa palucha małego. W przypadku płaskostopia cała stopa zostaje obciążona stąd odczuwalny ból.

    Kolejną przyczyną wywołująca ból stopy są paluchy koślawe, z powodu których najczęściej cierpią kobiety z uwagi na umiłowanie do butów na wysokim obcasie. Ból wynika z zapalenia kaletki maziowej i ucisku spowodowanego przez obuwie.

    Wśród chorób ogólnoustrojowych wpływających na ból stóp należy wymienić choroby nerwów lub choroby dolnego odcinka kręgosłupa, w których występuje ból kończyny dolnej promieniujący również  do stopy. Ponadto ważnym aspektem są neuropatie obwodowe, występowanie uczucia mrowienia bądź pieczenia często skorelowane z takimi jednostkami chorobowymi jak cukrzyca, awitaminoza, nowotwory.

    Zdarza się również, że dolegliwości stopy związane są z żylakami i niewydolnością żylną powodującą obrzęki, kurcze oraz bóle stóp czy łydek.

  Tagi: ból stóp

  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej