Paluch sztywny – leczenie, korekcja, operacja, usuwanie – Warszawa, Gdańsk, Katowice

Operacja palucha sztywnego to zabieg skoordynowany a jego celem jest usunięcie schorzenia, czyli całej przyczyny problemu, z którym zresztą mamy do czynienia. Nikt nie mówił, że to będzie proste, jednak w większej części przypadków nie da się ukryć, że tylko odpowiednie ułożenie stawu pozwoli nam eliminację zagrożenia. Musi on być za wszelką cenę ustabilizowany, właśnie dlatego operacyjne leczenie sztywnego palucha to jedna z tych metod, które pozwalają na wykonanie tych wszystkich zadań zgodnie z ustalonymi zasadami przez prowadzącego nas ortopedę. Paluch sztywny nie musi być już tematem tabu, możemy sobie z nim poradzić i to w wyjątkowo prosty sposób, zwłaszcza jeśli wiemy, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Mimo wszystko lekarze oraz inni specjaliści, który znają się na sztywnym paluchu, zalecają przede wszystkim spokój i po prostu zapisać się na wizytę. Tak więc wystarczą czasem dobre chęci no i umiejętność szybkiego myślenia, aby problem z paluchem sztywnym zwyczajnie nie zaistniał w naszym życiu, pamiętajmy profilaktyka przede wszystkim. Jeśli więc już rozumiemy istotę całego problemu to z pewnością będziemy w stanie na przyszłość o wiele szybciej zareagować w takich przypadkach – to dość ważne, ponieważ możemy zaoszczędzić sobie wiele nerwów i niepotrzebnych wizyt u lekarza. Lepiej uważnie spoglądać na stopy, ponieważ w ten sposób o wiele szybciej wyłapiemy wszystkie niekorzystne zmiany, jakie tylko pojawią się na naszych stopach.

Paluch sztywny (hallux rigidus) –  jest to choroba polegająca na ograniczeniu zgięcia grzbietowego w stawie śródstopno-palcowym palucha.

paluch sztywny
paluch sztywny

  Ograniczenie to wiąże się z dolegliwościami bólowymi, obrzękiem, stanem zapalnym. Choroba ta rozwija się na ogół po 50 roku życia, nieco częściej u mężczyzn. Rzadko może jej towarzyszyć występowanie palucha koślawego.

  Paluch sztywny jest najczęściej spowodowany zaistniałym w przeszłości urazem. Może to być zarówno pojedynczy uraz dotyczący tego stawu, jak również liczne mikrourazy (na przykład u sportowców). Innymi przyczynami palucha sztywnego mogą być predyspozycje rodzinne oraz kształt głowy i kości śródstopia – trójkątny lub płaski kształt powierzchni stawowej sprzyjają rozwinięciu się palucha sztywnego.

W przeciwieństwie do palucha koślawego (halluksy) boczne odchylenie palucha oaz przyśrodkowe przemieszczenie pierwszej kości śródstopia jest niedużego stopnia, bądź nie występuje. Na górnej powierzchni stawu tworzą się wyrośla kostne ograniczające zgięcie grzbietowe a powierzchnie stawowe stawu śródstopno-paliczkowego ulegają procesom zwyrodnienia.

Paluch sztywny - leczenie, korekcja, operacja, usuwanie - Warszawa, Gdańsk, Katowice
paluch sztywny

 

sztywny paluch
paluch sztywny

Istotą choroby są postępujące zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej. Prowadzą one do stanu zapalnego w obrębie stawu, przerostu błony maziowej (jest to wewnętrzna warstwa torebki stawowej). W dalszych fazach choroby pojawiają się osteofity (wyrośla kostne) na głowie I kości śródstopia, głównie na jej grzbiecie, rzadziej po stronie przyśrodkowej i bocznej. Osteofity mogą również tworzyć się na podstawie paliczka bliższego palucha (sztywny paluch leczenie Warszawa, Gdańsk, Katowice).

  Osteofity uformowane na grzbietowej części głowy I kości śródstopia konfliktują się z podstawą paliczka w czasie zgięcia grzbietowego powodując ograniczenie tego ruchu oraz dolegliwości bólowe. Ból może też być wywoływany przez konflikt osteofitów z ciasnym obuwiem.

Objawy palucha sztywnego

paluch sztywny
paluch sztywny

  Objawami palucha sztywnego są:

> ograniczenie ruchomości,
> obrzęk i zaczerwienienie stawu,
> dolegliwości bólowe,
> czasem zniekształcenie stawu związane z obecnością osteofitów.

paluch sztywny
paluch sztywny

  Na zdjęciach rentgenowskich (sztywny paluch) widoczne jest przede wszystkim zwężenie szpary stawowej związanie z ubytkiem chrząstki stawowej oraz obecność osteofitów.

paluch sztywny
paluch sztywny

Leczenie sztywnego palucha (Warszawa, Gdańsk, Katowice)

  Leczenie palucha sztywnego zależy od stopnia:

> zaawansowania zmian,
> dolegliwości bólowych,
> aktywności pacjenta.

 

Paluch sztywny - leczenie, korekcja, operacja, usuwanie
Paluch sztywny – leczenie, korekcja, operacja, usuwanie

W przypadkach mniej zaawansowanych dobre efekty może przynieść leczenie nie operacyjne. Zastosowanie leków przeciwzapalnych i zabiegów rehabilitacyjnych, które co prawda nie poprawiają zakresu ruchomości ale mogą skutecznie zlikwidować stan zapalny i dolegliwości bólowe. Ulgę może również przynieść stosowanie odpowiedniego obuwia o twardej podeszwie, co zmniejsza zgięcie grzbietowe w stawie śródstopno-palcowym. Wskazane jest również aby obuwie było elastyczne oraz obszerne, aby nie powodować konfliktu z osteofitami.

Zakres naszych usług: – paluch sztywny leczenie Warszawa, paluch sztywny leczenie Gdańsk, paluch sztywny leczenie Katowice, paluch sztywny operacja Warszawa, paluch sztywny operacja Gdańsk, paluch sztywny operacja Katowice.

  W przypadku braku poprawy, a także w przypadkach bardziej zaawansowanych konieczne jest leczenie operacyjne. Tutaj również rodzaj operacji zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także od stopnia aktywności pacjenta – paluch sztywny leczenie i operacje Warszawa, Gdańsk, Katowice.

Tagi: paluch sztywny, sztywny paluch, paluch sztywny operacja, paluch sztywny leczenie, paluch sztywny usuwanie, paluch sztywny korekcja, paluch sztywny leczenie warszawa, paluch sztywny leczenie gdańsk, paluch sztywny leczenie katowice, paluch sztywny leczenie warszawa, paluch sztywny operacja warszawa, paluch sztywny operacja gdańsk, paluch sztywny operacja katowice,

 

Call Now Button