• Paluch sztywny – leczenie, czy operacja?

  Operacja palucha sztywnego to zabieg skoordynowany a jego celem jest usunięcie schorzenia, czyli całej przyczyny problemu, z którym zresztą mamy do czynienia. Nikt nie mówił, że to będzie proste, jednak w większej części przypadków nie da się ukryć, że tylko odpowiednie ułożenie stawu pozwoli nam eliminację zagrożenia. Musi on być za wszelką cenę ustabilizowany, właśnie dlatego operacyjne leczenie sztywnego palucha to jedna z tych metod, które pozwalają na wykonanie tych wszystkich zadań zgodnie z ustalonymi zasadami przez prowadzącego nas ortopedę. Paluch sztywny nie musi być już tematem tabu, możemy sobie z nim poradzić i to w wyjątkowo prosty sposób, zwłaszcza jeśli wiemy, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Mimo wszystko lekarze oraz inni specjaliści, który znają się na sztywnym paluchu, zalecają przede wszystkim spokój i po prostu zapisać się na wizytę. Tak więc wystarczą czasem dobre chęci no i umiejętność szybkiego myślenia, aby problem z paluchem sztywnym zwyczajnie nie zaistniał w naszym życiu, pamiętajmy profilaktyka przede wszystkim. Jeśli więc już rozumiemy istotę całego problemu to z pewnością będziemy w stanie na przyszłość o wiele szybciej zareagować w takich przypadkach – to dość ważne, ponieważ możemy zaoszczędzić sobie wiele nerwów i niepotrzebnych wizyt u lekarza. Lepiej uważnie spoglądać na stopy, ponieważ w ten sposób o wiele szybciej wyłapiemy wszystkie niekorzystne zmiany, jakie tylko pojawią się na naszych stopach.

  Czym jest sztywny paluch?  

  Jest to choroba polegająca na ograniczeniu zgięcia grzbietowego w stawie śródstopno-palcowym palucha.

  paluch sztywny

  paluch sztywny

    Ograniczenie to wiąże się z dolegliwościami bólowymi, obrzękiem, stanem zapalnym. Choroba ta rozwija się na ogół po 50 roku życia, nieco częściej u mężczyzn. Rzadko może jej towarzyszyć występowanie palucha koślawego.

    Paluch sztywny jest najczęściej spowodowany zaistniałym w przeszłości urazem. Może to być zarówno pojedynczy uraz dotyczący tego stawu, jak również liczne mikrourazy (na przykład u sportowców). Innymi przyczynami palucha sztywnego mogą być predyspozycje rodzinne oraz kształt głowy i kości śródstopia – trójkątny lub płaski kształt powierzchni stawowej sprzyjają rozwinięciu się palucha sztywnego.

  W przeciwieństwie do palucha koślawego (halluksy) boczne odchylenie palucha oaz przyśrodkowe przemieszczenie pierwszej kości śródstopia jest niedużego stopnia, bądź nie występuje. Na górnej powierzchni stawu tworzą się wyrośla kostne ograniczające zgięcie grzbietowe a powierzchnie stawowe stawu śródstopno-paliczkowego ulegają procesom zwyrodnienia.

  Paluch sztywny - leczenie, korekcja, operacja, usuwanie - Warszawa, Gdańsk, Katowice

  paluch sztywny

   

  sztywny paluch

  paluch sztywny

  Istotą choroby są postępujące zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej. Prowadzą one do stanu zapalnego w obrębie stawu, przerostu błony maziowej (jest to wewnętrzna warstwa torebki stawowej). W dalszych fazach choroby pojawiają się osteofity (wyrośla kostne) na głowie I kości śródstopia, głównie na jej grzbiecie, rzadziej po stronie przyśrodkowej i bocznej. Osteofity mogą również tworzyć się na podstawie paliczka bliższego palucha (sztywny paluch leczenie Warszawa, Gdańsk, Katowice).

    Osteofity uformowane na grzbietowej części głowy I kości śródstopia konfliktują się z podstawą paliczka w czasie zgięcia grzbietowego powodując ograniczenie tego ruchu oraz dolegliwości bólowe. Ból może też być wywoływany przez konflikt osteofitów z ciasnym obuwiem.

  Objawy

  paluch sztywny

  paluch sztywny

    Objawami palucha sztywnego są:

  > ograniczenie ruchomości,
  > obrzęk i zaczerwienienie stawu,
  > dolegliwości bólowe,
  > czasem zniekształcenie stawu związane z obecnością osteofitów.

  paluch sztywny

  paluch sztywny

    Na zdjęciach rentgenowskich (sztywny paluch) widoczne jest przede wszystkim zwężenie szpary stawowej związanie z ubytkiem chrząstki stawowej oraz obecność osteofitów.

  paluch sztywny

  paluch sztywny

  Leczenie

    Leczenie palucha sztywnego zależy od stopnia:

  > zaawansowania zmian,
  > dolegliwości bólowych,
  > aktywności pacjenta.

   

  Paluch sztywny - leczenie, korekcja, operacja, usuwanie

  Paluch sztywny – leczenie, korekcja, operacja, usuwanie

  W przypadkach mniej zaawansowanych dobre efekty może przynieść leczenie nie operacyjne. Zastosowanie leków przeciwzapalnych (np. diclofenak, ibuprofen) i zabiegów rehabilitacyjnych, które co prawda nie poprawiają zakresu ruchomości ale mogą skutecznie zlikwidować stan zapalny i dolegliwości bólowe. Ulgę może również przynieść stosowanie odpowiedniego obuwia o twardej podeszwie, co zmniejsza zgięcie grzbietowe w stawie śródstopno-palcowym. Wskazane jest również aby obuwie było elastyczne oraz obszerne, aby nie powodować konfliktu z osteofitami.

  Zakres naszych usług: – paluch sztywny leczenie Warszawa, paluch sztywny leczenie Gdańsk, paluch sztywny leczenie Katowice, paluch sztywny operacja Warszawa, paluch sztywny operacja Gdańsk, paluch sztywny operacja Katowice.

    W przypadku braku poprawy, a także w przypadkach bardziej zaawansowanych konieczne jest leczenie operacyjne. Tutaj również rodzaj operacji zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także od stopnia aktywności pacjenta – paluch sztywny leczenie i operacje Warszawa, Gdańsk, Katowice.

   

   

  Paluch sztywny – leczenie, czy operacja?
  Oceń
  Dodaj komentarz →
 • Opublikowany przez krystyna w 18 października 2014, 11:14

  Proszę o informację na czym polega operacja metodą Retza palucha sztywnego

  Odpowiedz →
  • Opublikowany przez jacek w 11 grudnia 2014, 19:09
   Odpowiedz krystyna

   Prosze o informacje na temat operacji metodą retza.

   Odpowiedz →
  • Opublikowany przez jacek w 11 grudnia 2014, 19:10
   Odpowiedz krystyna

   Prosze o informacje na temat operacji metodą retza.

   Odpowiedz →
  • Opublikowany przez Krystyna w 5 stycznia 2015, 19:44
   Odpowiedz krystyna

   Mam sztywny paluch stopy prawej. jest obrzęk i dolegliwości bólowe. Raehabilitacja nie dała większej poprawy. Jestem zainteresowana metoda operacyjną. K. Przybyłek. Będę w czwartek 8 i 9stycznia po południu w Warszawie. Czy mogłabym mieć konsultację w tych dniach?

   Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Urszula w 6 maja 2016, 13:38

  Miałam operacje na palucha sztywnego. Z góry już nic nie boli tylko stopa zaczęła puchnąć i boleć od dołu. Wczoraj byłam u lekarza ortopedy, który stwierdził że na zdjęciu nic nie widać od czego może być ból. obecnie mogę chodzić tylko w starych adidasach, bo wszystkie inne są za ciasne, a mam dopiero 30 lat.
  czy jest jakaś szansa aby jeszcze stopa była sprawna?

  Odpowiedz →
  • Opublikowany przez danuta w 25 października 2018, 23:07
   Odpowiedz Urszula

   Jestem w tej samej sytuacji tylko operacja była w lipcu i usunieta została kaletka .obecnie korzystam
   z rehabilitacji i palec prawej nogi jest mocno zaczerwieniony i opuchnięty z wierzchniej . strony.podejrzewam że przepisane zabiegi sa nieodpowiednie. Zażywam juz trzeci rodzaj środków przeciwbólowych i rozmaite żele. Bez dłuższych . efektów

   Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Renata w 14 września 2016, 07:05

  mam ten sam problem.tylko palec mały kolo dużego prawej stopy.

  Odpowiedz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Paluch sztywny – leczenie, czy operacja?
Oceń