• Leczenie odcisków i modzeli

  Odciski inaczej zwane nagniotkami, to małe zgrubienia, które powstają zwykle nad częściami kostnymi palców nóg. Natomiast modzele to zgrubienia powierzchni skóry, które powstają zazwyczaj na podeszwach stóp.

    Zarówno jedna jak i drugie powodują niekomfortowy dla nas ból stopy. Zmiany te powstają najczęściej z powodu tarcia lub nacisku wywieranego na stopy przez niewygodne obuwie lub niedobrane skarpety. Ich przyczyną może być również uprawiany sport, a także nasza praca. Czasami do ich powstania mogą przyczynić się zmiany zapalne stawów, bądź zniekształcenia struktury kości.

  Nagniotki

    Miękkie nagniotki tworzą się między palcami stóp, twarde na wyniosłościach kostnych. Większość ma barwę żółtawą, ale też mogą stać się koloru czerwonego, gdy zostaną podrażnione i nastąpi stan zapalny. Nagniotki posiadają woskowy, twardy rdzeń, który powstaje w naskórku, a następnie drąży do położonych niżej tkanek i nerwów skóry właściwej. To właśnie on jest przyczyną niesamowitego bólu stopy.

  Modzele

    Modzele mają różnorodną wielkość i kształt. Z założenia nie są bolesne, ale te bardzo grube powodują pękanie skóry, a co za tym idzie bolesność stopy. U osób cierpiących na cukrzyce lub mających zaburzenia krążenia taki stan jest bardzo niebezpieczny, gdyż pod modzelami może dojść do groźnego zakażenia.

    Zarówno odciski jak i modzele są łatwe do rozpoznania. Lekarz ortopeda po obejrzeniu zmian na naszych chorych stopach podejmie decyzję w sprawie dalszego leczenia. Gdy są one poważne i stan wskazuje na to, że uległ zakażeniu niezbędna może okazać się antybiotykoterapia. Jeśli zmiany powodują duży dyskomfort u pacjenta, lekarz wycina zgrubiałą tkankę, po uprzednim miejscowym znieczuleniu.

    Co możemy zrobić sami? Przede wszystkim pozbądźmy się niewygodnego obuwia i niedopasowanych wkładek i skarpet. Możemy użyć też specjalnych „ochraniaczy” na odciski i modzele, które są dostępne w aptece.

    Dbajmy o nasz stopy. Róbmy im kąpiele w wodzie z dodatkiem soli zmiękczających, nie bójmy się pumeksu. Ale pamiętajmy, że jeżeli chorujemy na cukrzycę lub inną chorobą, która powoduje upośledzenie krążenia nie leczmy się sami, gdyż niektóre z domowych metod leczenia odcisków i modzeli mogą doprowadzić do zakażenia.

  Leczenie odcisków i modzeli
  Oceń
  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Leczenie odcisków i modzeli
Oceń