Ostroga piętowa jest to zmiana mająca charakter zwyrodnieniowym i obejmująca okolicę guza piętowego kości piętowej, na której tworzy się narośl kostna powodująca zapalenie rozcięgna podeszwowego. Towarzyszy temu ból, który ogranicza aktywność ruchową. Ból z reguły pojawia się po dłuższym chodzeniu, po chodzeniu na boso, po uciskaniu pięty lub występuję jako poranny ból pięty. Są to objawy świadczące o wystąpieniu ostrogi piętowej, jednak by być całkowicie pewnym należy wykonać zdęcie rentgenowskie stopy. Wśród przyczyn występowania ostrogi piętowej należy wymienić takie czynniki jak źle dobrane obuwie, przeciążenie stopy w wyniku np. intensywnego uprawiania sportu lub doznanie jakiegoś urazu. Czynniki warunkujące powstawanie tego typu zwyrodnienia to także wiek i nadwaga.
Prawidłowe rozpoznanie wystąpienia ostrogi piętowej następuje podczas badania palpacyjnego, w czasie którego wykrywana jest narośl powyżej wyrostka przyśrodkowego guza piętowego. Dokładne rozpoznanie następuje poprzez zastosowanie badania RTG stopy. Badanie ukazuje narośl biegnącą od guza pięty w kierunku przednim.
Leczenie ostrogi piętowej jest długie i nie zawsze kończy się satysfakcjonującym rezultatem. Jednak jest konieczne, by nie dopuścić do dalszych deformacji stopy. Najczęstszym sposobem leczenia jest stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych, które pozwalają na poprawne wysklepienie stopy i nie powodują obciążania stopy podczas chodu. Często stosowane są także techniki rehabilitacji leczniczej takie jak masaże lub leczenie przy pomocy ultradźwięków. By zniwelować dolegliwości bólowe podawane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a czasami również maści przeciwzapalne o charakterze niesteroidowym. Niestety leczenie jest bardzo trudne i obarczone dużym prawdopodobieństwem niepowodzenia. Jeśli wyżej wymienione metody nie pomagają, ostroga piętowa wymaga leczenia operacyjnego, niestety nie zawsze przynosi ono dużo lepsze efekty niż w przypadku leczenia farmakologicznego.l