• Czym jest ostroga piętowa?

    Ostroga piętowa jest to zmiana mająca charakter zwyrodnieniowym i obejmująca okolicę guza piętowego kości piętowej, na której tworzy się narośl kostna powodująca zapalenie rozcięgna podeszwowego. Towarzyszy temu ból, który ogranicza aktywność ruchową. Ból z reguły pojawia się po dłuższym chodzeniu, po chodzeniu na boso, po uciskaniu pięty lub występuję jako poranny ból pięty. Są to objawy świadczące o wystąpieniu ostrogi piętowej, jednak by być całkowicie pewnym należy wykonać zdęcie rentgenowskie stopy. Wśród przyczyn występowania ostrogi piętowej należy wymienić takie czynniki jak źle dobrane obuwie, przeciążenie stopy w wyniku np. intensywnego uprawiania sportu lub doznanie jakiegoś urazu. Czynniki warunkujące powstawanie tego typu zwyrodnienia to także wiek i nadwaga.

  ostroga piętowa

  ostroga piętowa

    Prawidłowe rozpoznanie wystąpienia ostrogi piętowej następuje podczas badania palpacyjnego, w czasie którego wykrywana jest narośl powyżej wyrostka przyśrodkowego guza piętowego. Dokładne rozpoznanie następuje poprzez zastosowanie badania RTG stopy. Badanie ukazuje narośl biegnącą od guza pięty w kierunku przednim.

    Leczenie ostrogi piętowej jest długie i nie zawsze kończy się satysfakcjonującym rezultatem. Jednak jest konieczne, by nie dopuścić do dalszych deformacji stopy. Najczęstszym sposobem leczenia jest stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych, które pozwalają na poprawne wysklepienie stopy i nie powodują obciążania stopy podczas chodu. Często stosowane są także techniki rehabilitacji leczniczej takie jak masaże lub leczenie przy pomocy ultradźwięków. By zniwelować dolegliwości bólowe podawane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a czasami również maści przeciwzapalne o charakterze niesteroidowym. Niestety leczenie jest bardzo trudne i obarczone dużym prawdopodobieństwem niepowodzenia. Jeśli wyżej wymienione metody nie pomagają, ostroga piętowa wymaga leczenia operacyjnego, niestety nie zawsze przynosi ono dużo lepsze efekty niż w przypadku leczenia farmakologicznego.l

  Tagi: leczenie ostrogi piętowej

  Czym jest ostroga piętowa?
  Oceń
  Dodaj komentarz →
 • Opublikowany przez Daria w 1 lutego 2017, 18:32

  Witam

  Boli mnie pomiędzy piętą a palcami na stopie tak głównie w jej srodku jest to taki ból jakby ktoś wbijał w nie gwoździe nie moge dłużej stać ani chodzić czy to są ostrogi ?

  Odpowiedz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Czym jest ostroga piętowa?
Oceń