• Ból pięty i bolące pięty – leczenie

  Bolące pięty to nie przelewki. Ból pięty jest powszechnym problemem i najczęściej występuje w wyniku choroby zwanej zapaleniem rozcięgna podeszwowego stopy.

  Powstaje ono na skutek nadwyrężenia łącznotkankowych włókien przebiegających na powierzchni całej podeszwy stopy. W wyniku tego dochodzi do procesu zapalnego w okolicy przyczepu rozcięgna w dolnej części kości piętowej. Cechą charakterystyczną dla zapalenia rozcięgna jest ból w okolicy pięty lub łuku podłużnego stopy, szczególnie odczuwalny  podczas stawiania pierwszych kroków rano, lub po dłuższym okresie siedzenia. Z reguły narastające stopniowo dolegliwości bólowe przy braku zaistniałych kontuzji mogą świadczyć o procesie zapalnym przyczepu rozcięgna. Także zwiększenie intensywności  aktywności, zwłaszcza chodzenia i biegania może wywoływać ból w okolicy pięty, zwłaszcza przy niewłaściwie dobranym obuwiu.

  Rozpoznanie:

  Podejrzenie rozpoznania bolącej pięty opiera się na dokładnym zbadaniu stopy. W większości przypadków konieczne jest zlecenie dodatkowych badań. W zależności od podejrzewanej przyczyny można wykonać: RTG stopy, badanie USG, CT, MRI tej okolicy. Czasem konieczne jest również wykonanie badań laboratoryjnych lub scyntygrafii kości.

  Leczenie:

  Leczenie bólu pięty jest ściśle ukierunkowane na przyczynę dolegliwości. Najczęściej początkowo jest nieoperacyjne i składa się z modyfikacji aktywności, odciążania bolesnej okolicy, stosowania leków przeciwzapalnych oraz właściwie dobranej rehabilitacji. W przypadku części schorzeń, przy braku skuteczności leczenia zachowawczego, można zaproponować zabieg operacyjny.

  Skąd się bierze ból?

  bolące pięty

  bolące pięty

  Istnieje wiele powodów objawu takiego jak bolące pięty. Najczęściej ból ten spowodowany jest stanem zapalnym, który dotknął końcową cienką, twardą i płaską część mięśnia stopy, przy pomocy której może on przyczepić się do kości (zwane rozcięgnem podeszwowym) albo powięź- czyli tkanki stanowiącej swoisty płaszcz okrywający mięsień z zewnątrz. Powyższy stan zapalny często błędnie nazywany jest ostroga piętową. Rzadziej doskwierający nam ból pięty spowodowany jest stanem zapalnym dobrze unerwionej oraz unaczynionej błony, która to otacza kość piętową, czyli bólem wywołanym przez ucisk na nerw piszczelowy oraz jego odnogi w obrębie pięty- zapaleniem kaletki maziowej, tj. workowatego tworu mającego na celu m.in. ułatwienie ślizgania się mięśni po kości, choroby Haglunda – Severa, złamaniem kości piętowej i wiele innych. Z powodu dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym rozcięgna do lekarzy zgłasza się około jednego miliona pacjentów. Jak dowodzą ostatnie badania naukowe, w obrębie rozcięgna w sytuacji swoistego zapalenia nie ma żadnych komórek zapalnych, tak więc nazwa ta nie jest do końca zgodna ze stanem faktycznym. Przypuszcza się, że przyczyną bolących pięt tak naprawdę nie jest stan zapalny tylko uszkodzenie włókien kolagenowych, dzięki którym mięsień przyczepiony jest do kości piętowej.

  Zależność anatomii

  Rozcięgno podeszwowe – czyli końcowa część mięśnia- jest zbudowane z gęstej tkanki łącznej- co ma znaczący wpływ na jego twardość i wytrzymałość. Składa się ono z trzech pasm (najgrubszego centralnego oraz towarzyszących mu przyśrodkowego, znajdującego się na wewnętrznej stronie stopy i bocznego, zewnętrzna część stopy) i biegnie od pięty w kierunku palców stopy. Taka budowa rozcięgna w połączeniu z resztą mięśni zapewnia odpowiednie rozłożenie obciążeń w trakcie poruszania się. Stanowi ono podporę dla łuku podłużnego stopy, jej charakterystycznego ułożenia, które z boku wygląda jak łuk, a przy odcisku stopy daje efekt wycięcia po wewnętrznej jej stronie, o ile nie jest on zaburzony, przykładowo płaskostopiem). Taka budowa pozwala stopie amortyzować siłę nacisku podłoża na kończynę przy chodzeniu, bieganiu, oraz równomiernie go rozkładać.

  Być może chodzi o ostrogę piętową?

  Kostna ostroga piętowa, czyli narośl kostna tworząca się na kości pięty na wskutek zmian zwyrodnieniowych, nie powoduje bólu charakterystycznego dla stanu zapalnego powięzi podeszwowej. Do ostrogi przyczepiają się raczej krótkie mięśnie odpowiedzialne za zginanie palców- miejsce to zwane jest przyczepem bliższym mięśnia, przyczep dalszy znajduje się na kościach palców. U około połowy pacjentów zgłaszających się z bólem stopy, u których diagnozowano stan zapalny powięzi, stwierdzono w badaniu RTG obecność ostrogi. Równolegle badania takie przeprowadzone zostały na osobach, które nie zgłaszały dolegliwości bólowych, wykazały jej obecność u niewielkiego odsetku tej grupy – 15 procent.
  Tworzenie się ostrogi związane jest bardzo często z procesami starzenia się organizmu. Utrata elastyczności tkanki, z której zbudowane jest rozcięgno podeszwowe następująca wraz z wiekiem pacjenta, która równolegle przekłada się na gorszą motorykę stopy może mieć wpływ na tworzenie się ostrogi piętowej przez co w tej grupie pacjentów badania RTG wykażą ją częściej niż u innych.

  Hiperpronacja

  Hiperpronacja to zjawisko chorobowe, powodujące nadmierne napięcie rozcięgna podeszwowego oraz mięśni towarzyszących stopy. Jest to główna przyczyna dolegliwości jakim jest ból pięty.
  Wkładki Formthotics oferują znaczną stabilizację oraz kontrolę hiperpronacji poprzez zwiększenie kąta osi dolnego stawu skokowego oraz zaryglowanie stawu śródstępowego. Wynikiem takiego działania jest zmniejszenie obciążenia struktur anatomicznych stopy i uwolnienie pacjenta od dolegliwości bólowych okolic pięty.

  Objawy kliniczne

  ból pięty

  ból pięty

  Ból pięty jest bardzo częstą skargą zgłaszaną przez pacjentów. Dolegliwości mogą pojawić się we wszystkich grupach wiekowych, jednakże bardzo rzadko występują poniżej ósmego roku życia. Ostry lub przewlekły ból stopy może być zlokalizowany po zewnętrznej bądź wewnętrznej stronie pięty, centralnie, bocznie, w okolicy ścięgna Achillesa, który promieniuje na boczne powierzchnie kości piętowej. Dolegliwości bólowe po odpoczynku mogą nasilić się lub zmniejszać. Aktywność ruchowa może powodować stopniowe narastanie bólu w ciągu dnia. Liczba jednostek chorobowych dających objawy bólowe w okolicy pięty jest duża i obejmuje szeroki zakres artropatii zapalnych i zwyrodnieniowych, chorób metabolicznych, usidlenia nerwów, urazów oraz zaspołów przeciążeniowych.

  Wszystkie schorzenia stóp możemy podzielić na dwie podstawowe grupy z powodu etiologii- metaboliczne i mechaniczne. Dolegliwości bólowe z reguły możemy zaliczyć do jednej z tych kategorii.Czasami jednak, zdarzają się przypadki, gdzie ból stopy spowodowany jest zarówno wadami metabolicznymi jak i mechanicznymi.
  Fazy leczenia bólu pięty.

  Leczenie

  W początkowym etapie leczenie polega na braniu leków przeciwzapalnych oraz zimnych okładach parę razy dziennie lub po powrocie z pracy, a także noszeniu wygodnych butów oraz wkładek. Podobno najlepszym domowym sposobem na zimne okłady jest przykładanie metalowej puszki z fasolką zamrożonej w zamrażarce. Co należy zrobić? – zimną puszkę przyłożyć do bolącego miejsca, aby zmniejszyć przekrwienie oraz stan zapalny. Taki okład należy robić jednorazowo nie dłużej niż przez pięć minut. Okłady z lodu z mrożonej wody lub specjalnego żelu wymaga dłuższego czasu – około piętnastu minut. Gdy robimy to przez ręcznik to czas wydłuża się do około dwudziestu pięciu minut. Na poranne bóle czasami pomagają ćwiczenia rozciągające łydki, które należy wykonać przed wstaniem z łóżka. Polegają one na prostowaniu i zginaniu stopy a to powoduje rozciągnięcie mięśni łydki. Ćwiczenie powinno się wykonywać około jednej minuty. W przypadku bardziej uciążliwych dolegliwości bólu stopy wymagane jest zrzucenie nadmiaru wagi czy zmiana stylu pracy lub życia, lub nieuruchomianie czasowe przy pomocy specjalistycznej taśmy ortopedycznej. Jeśli problem wiąże się z chorobami mięśni i stawów- wtedy oczywiście należy je odpowiednio leczyć. Wiele z opisanych sposobów walki z bólami pięt, czy stanem zapalnym rozcięgna jest czasochłonne, w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe do wykonania, jak utrata wagi lub zmiana stylu życia który to często powiązany jest z rodzajem pracy jaką wykonujemy. Najszybszym sposobem pozbycia się bólu i stanu zapalnego pięty jest zrobienie zastrzyku z kortyzonu. Wykonany prawidłowo z miejscowym znieczuleniem jest praktycznie bezbolesny. Zazwyczaj pierwszy zastrzyk zmniejsza stan zapalny i bóle w natężeniu o połowę. Trzeba go powtórzyć po okresie około dwóch, trzech tygodni. Nawet jeżeli po pierwszym zastrzyku ból całkowicie ustąpi, to mimo to powinno się zrobić drugi zastrzyk. Lek w zastrzyku ma działanie przeciwzapalne i sam w sobie nie ma działania przeciwbólowego. Pacjent odczuwa wyraźną poprawę już na kolejnego dnia.

  Ból pięty i bolące pięty – leczenie
  5 (100%) 1 głos[ów]
  Dodaj komentarz →
 • Opublikowany przez alicja w 30 stycznia 2015, 15:42

  od miesiaca boli mnie pieta od strony wewnętrzej najpierw kłuło pozniej w nocy ból nie do wytrzymania jakby ktoś wbijał gwóżdż,jak chodziłam to bolało mniej najgorzej jak leżałam,dostalam naproxen ból sie zmniejszyl ale nie ustapil i czasami tak zaboli że az sie spocę

  Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Mietek w 2 kwietnia 2016, 18:50

  Mam ból stóp obu jak dłużej stoję I więcej boli jak ciepło jest Na pewno to nie od drogi Mam zdjęcia Ale bolą mocno obecnie na tabletkach Pyralgin co robic

  Odpowiedz →
 • Opublikowany przez dada w 3 lipca 2016, 12:50

  ja musze pracowac w obuwiu ochronnym z plaska podeszwa.po 8 godzinak tak mnie bola piety- pomimo wkladek zelowych,ze ledwo docieram do domu,w autobusie nie siadam,bo moglabym upasc wstajac- taki jest bol piet .czasem promieniuje az do ud -jakby prad przechodzil.co ciekawe ,gdy po pracy zmieniam buty na 8cm obcasy , bol mija po ok 10 -20minutach i jestem w stanie pojsc jeszcze na zakupy! co to moze byc?

  Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Daria w 2 sierpnia 2016, 21:44

  Bolą mnie obydwie pięty tylna ich część najmocniej rano ale to nie jest reguła trudno mi się poruszać co robić?

  Odpowiedz →
 • Opublikowany przez EdytaM w 7 stycznia 2017, 11:57

  Duzo stoje w pracy i odbija sie to mocno na moich stopach. Bolaly mnie i piety, nieraz kolana, a nawet mialam wrazenie, ze bol promieniowal do miednicy i kregoslupa. Tragedia. Mascie i tabletki przeciwbolowe poszly w ruch, ale stwierdzilam, ze przeciez nie moge tak cale zycie. Poszlam do znajomej fizjoterapeutki i robi mi regularnie rozne masaze i zabiegi. Do tego doradzila obuwie firmy Arcopedico. Lekkie, wygodne buty i juz mniej boli stopa po calym dniu. Juz pol roku w nich chodze i widze znaczna poprawe

  Odpowiedz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Ból pięty i bolące pięty – leczenie
5 (100%) 1 głos[ów]