Objawy haluksów
Paluch koślawy to złożona deformacja przodostopia, najczęściej o charakterze postępującym. Wbrew niektórym opiniom, nie jest to jedynie problem kosmetyczny. U większości pacjentów powoduje dolegliwości bólowe, trudności w doborze obuwia, często prowadzące do znacznego ograniczenia sprawności. Dodatkowo wraz z postępem schorzenia dołączają się deformacje towarzyszące takie jak palce młotkowate, płaskostopie poprzeczne i metatarsalgia.
Do najczęstszych objawów palucha koślawego możemy zaliczyć:
- poszerzenie przodostopia;
- trudności z doborem obuwia;
- szpotawe ustawienie I kości śródstopia;
- koślawe ustawienie palucha;
- skręcenie palucha wokół jego osi (tzw. pronacja);
- zaczerwienie i uwypuklenie okolicy przyśrodkowej głowy I kości śródstopia (tzw. bunion);
- ból nad egzostozą;
- ból promieniujący wzdłuż palucha powstały wskutek ucisku nerwu skórnego grzbietowego palucha;
- zaburzenia czucia palucha;
- konfliktowanie palucha z palcem II mogące powodować jego deformację młotkowatą.
Inne bóle stopy
Często wraz z postępem schorzenia dołączają się bóle po stronie podeszwowej stopy, związane z obecnością płaskostopia poprzecznego. Płaskostopie poprzeczne powoduje powstawanie przeciążeń pod pozostałymi kośćmi śródstopia, co wywołuje ból zwany metatarsalgią. Płaskostopie poprzeczne może również prowadzić do podrażniania nerwów w obrębie przodostopia i powstawania neuralgii Mortona.
Paluch koślawy na skutek nieprawidłowego ustawienia w stawie MTP I sprzyja rozwojowi zmian zwyrodnieniowych w obrębie tego stawu. W takiej sytuacji dolegliwości bólowe występują przy ruchach już nie tylko nad egzostozą, ale w obrębie całego stawu.