Niezależnie od tego, czy problemy dolegliwości bólowych w obrębie kończyn dolnych towarzyszą czynnością codziennym czy uprawianiu dyscyplin sportowych, wkładki Formthotics są bardzo skutecznym uzupełnieniem procesu leczenia poprzedzonego prawidłową diagnostyką.

formthotics
formthotics

  Oto najczęstsze zastosowania naszych wkładek ortopedycznych wśród pacjentów:

1. Płaskostopie poprzeczne:

  Najczęstszym objawem tego schorzenia jest bolesność pod poduszkami palców odczuwalna po dłuższym chodzeniu. Przyczyną jest spłaszczenie łuku poprzecznego stopy, przez co obciążenia skupiają się właśnie na głowach kości śródstopia.

  Dodatkowo palce mogą unosić się, co z kolei skutkuje ich obcieraniem o wewnętrzną powierzchnię buta. Powikłaniem tego stanu może być również ucisk i podrażnienie nerwów międzypalcowych, dających silne dolegliwości bólowe w obrębie przodostopia.

  W tym przypadku dobór wkładek oraz wykorzystanie peloty metatarsalnej powoduje odciążenie uciskanych miejsc i wysklepienie łuku, przez co przywrócone jest prawidłowe, anatomiczne ułożenie stopy i jej powierzchni kontaktu z podłożem.

2. Płaskostopie podłużne:

  Jest to problem który narasta wraz z czasem i dotyczy przede wszystkim dzieci, choć nie tylko. Pomimo, że płaskostopie nie zawsze musi być bolesne, to wielu dorosłym dało się we znaki zwłaszcza podczas biegów lub długich marszów. Objawem łatwym do zaobserwowania jest spłaszczenie łuku podłużnego stopy.

  W tym przypadki wkładki Formthotics mają szerokie pole do popisu, gdyż są zaprojektowane tak, aby podeprzeć wysklepienie stopy, przy czym nie powodują wyłączenia funkcji mięśni, do których należy podtrzymywanie łuku stopy, a więc nie dochodzi do ich osłabienia. Dodatkowo przy dużych nieprawidłowościach stosuje się kliny korygujące mające na celu prawidłowe ustawienie stopy.

3. Ból pięty:

  Ból pięty jest powszechnym problemem i najczęściej występuje w wyniku choroby zwanej zapaleniem rozcięgna podeszwowego stopy.

  Powstaje ono na skutek nadwyrężenia łącznotkankowych włókien przebiegających na powierzchni całej podeszwy stopy. W wyniku tego dochodzi do procesu zapalnego w okolicy przyczepu rozcięgna w dolnej części kości piętowej. Cechą charakterystyczną dla zapalenia rozcięgna jest ból w okolicy pięty lub łuku podłużnego stopy, szczególnie odczuwalny  podczas stawiania pierwszych kroków rano, lub po dłuższym okresie siedzenia. Z reguły narastające stopniowo dolegliwości bólowe przy braku zaistniałych kontuzji mogą świadczyć o procesie zapalnym przyczepu rozcięgna. Także zwiększenie intensywności  aktywności, zwłaszcza chodzenia i biegania może wywoływać ból w okolicy pięty, zwłaszcza przy niewłaściwie dobranym obuwiu.

4. Ból kolan:

  Często spotykamy się z bólem występującym w przednim i przednio-bocznym przedziale kolana. Dolegliwości występują podczas wchodzenia po schodach, pokonywaniu wzniesień, czy chociażby siedzeniu ze zgiętymi kolanami.

  Najczęstszym powodem takiego stanu jest nieprawidłowe ustawienie osi kończyny, powodujące tarcie rzepki o kość udową. Przyczyną tego typu zaburzeń może być nieprawidłowe ustawienie uda i goleni kończyny wobec siebie wynikające z niestabilności, bądź nieprawidłowej pracy grup mięśniowych otaczających staw.

  Zastosowanie wkładek Formthotics w tym przypadku pozwala na ustabilizowanie i korekcję ustawienia osi kończyny od punktu, w którym styka się ona z podłożem, a więc od stopy. Dodatkowo możemy zastosować wkładkę amortyzującą, dzięki której zmniejszymy wstrząsy źle wpływające na nasze stawy.

5. Ból stóp i podudzi:

  Uogólniony, rozlany ból w obrębie stóp i podudzi często występuje po długotrwałym okresie stania lub chodzenia. Jest to częsta przypadłość osób, które pracują na stojąco przez cały dzień.

  Nadmiernemu zmęczeniu mięśni i słabej amortyzacji można jednak zaradzić. Ogromne znaczenie ma dobrze dobrane, wygodne obuwie, rozciąganie oraz proste ćwiczenia, które zajmują chwilę i można wykonać je dosłownie wszędzie.

  Wkładki Formthotics również mogą okazać się pomocne, gdyż dzięki dobremu podparciu stopy zapewniają optymalne funkcjonowanie mięśni, równomierną dystrybucję nacisku i dodatkową amortyzację. W ten sposób ograniczają zmęczenie i przyczyniają się do zmniejszenia bólu.

6. Ból ścięgna Achillesa:

  Ścięgno Achillesa znajduje się w tylnej części pięty i stanowi przyczep końcowy wspólny dla mięśni łydki: brzuchatego i płaszczkowatego. Odpowiadają one za ruch zgięcia podeszwowego stopy – czynności niezbędnej podczas prawidłowego chodu czy biegu.

  Ból lub napięcie wyczuwalne w okolicy ścięgna Achillesa zazwyczaj spowodowane jest procesem zapalnym obejmującym ścięgno, powstałym na skutek przeciążenia. Objawia się często bolesnością przy dotyku, obrzękiem w danej okolicy i utrudnieniem w poruszaniu się. Problemy związane z przeciążeniem ścięgna Achillesa mogą wystąpić między innymi przy nagłym wzroście aktywności takich jak bieganie przy nieodpowiedniej technice i braku ćwiczeń rozciągających, słabej stabilizacji stopy oraz wykorzystaniu niewłaściwego obuwia.

  Wkładki Formthotics mogą złagodzić ból ścięgna Achillesa poprzez odpowiednie podparcie stopy i prawidłowe jej ustawienie, np. poprzez zmniejszenie pronacji. Takie ustawienie powoduje zmniejszenie sił działających na ścięgno i złagodzenie dolegliwości bólowych.

7. Ból w okolicy wysklepienia podłużnego na stopie:

  Jest to często spotykany problem, najczęściej związany z przeciążeniem mięśni wynikającym z kompensacji nieprawidłowego ustawienia bądź funkcji stopy.

  Możemy wyróżnić trzy najczęściej spotykane przyczyny:

> Zapalenie rozcięgna podeszwowego – przeciążenie łącznotkankowej struktury obejmującej całą powierzchnię podeszwy stopy, ciągnącej się od pięty aż do palców. Najczęściej ma to miejsce podczas nadmiernej pronacji lub nadmiernego napięcia mięśni łydki. Charakterystyczny ból występuje zwłaszcza rano, podczas pierwszych kroków, lub po dłuższym odpoczynku.
> Zapalenie ścięgna mięśnia zginacza palucha – zginacz długi i krótki są strukturami odpowiadające za zgięcie podeszwowe palucha. Są one przeciążone i naciągnięte, jeśli w przypadku nadmiernej pronacji wykorzystujemy paluch do utrzymania stabilności stopy.
> Zapalenie lub dysfunkcja mięśnia piszczelowego tylnego – mięsień ten jest główną strukturą podtrzymującą wysklepienie podłużne stopy. Osłabienie lub jego dysfunkcja będzie skutkowała nadmiernym naciąganiem go przy każdym kroku, czego konsekwencją jest ból i stan zapalny.

  Przy zaistnieniu tego typu dolegliwości warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu dokładnej diagnostyki i ustalenia procesu postępowania. Wkładki Formthotics pomagają pozbyć się dolegliwości bólowych i odciążyć nadmiernie ekspoatowane struktury.

8. Odciski i modzele:

  Odciski i modzele są jednymi z najczęstszych dolegliwości stóp. Są one spowodowane powtarzającym się, nadmiernym naciskiem lub tarciem skóry stopy o obuwie lub podłoże.

Tagi: formthotics

Call Now Button