• Czym objawia się skręcenie kostki?

  Czym objawia się skręcenie kostki?

    Kostka jest bardzo podatna na urazy takie jak np. skręcenie. Do skręcenia kostki dochodzi w wyniku nieodpowiedniego postawienia stopy na podłożu, bardzo gwałtownego ruchu takiego jak zerwanie się do startu podczas rozpoczęcia sprintu albo w wyniku pominięcia rozgrzewki przed przystąpieniem do treningu. Wyróżniamy trzy rodzaje skręcenia kostki ? lekkie, średniego stopnia i ciężkie. Skręcenie  lekkie, któremu towarzyszy ból, obrzęk i krwiak. Miejsce jest tkliwe na dotyk i dochodzi do zaburzenia podstawowej funkcji stawu czyli ograniczenie zakresu ruchu i trudność w staniu na palcach. Skręcenie kostki o charakterze średnim objawia się podobnymi zmianami jak w przypadku skręcenia lekkiego, przy czym zmiany pogłębiają się i stają się bardziej uciążliwe dla pacjenta np. ból i obrzęk stają się większe. Skręcenie ciężkie natomiast związane jest bardzo często z przerwaniem więzadeł, które występują w stawie skokowym, towarzyszy temu bardzo duża niestabilność oraz występują bardzo dokuczliwe dolegliwości bólowe.

  skręcenie kostki

  skręcenie kostki

    Skręcenie kostki wymaga leczenia, a wybór metody związany jest ze stopniem uszkodzenia stawu, wiekiem pacjenta oraz jego sprawnością fizyczną przed doznanym urazem. W pierwszej kolejności jednak stosowane jest leczenie zachowawcze takie jak stosowanie zimnych okładów, aby zmniejszyć obrzęk i ból. Pomocne może być także specjalistyczne obuwie, które pozwoli uniknąć przeciążenia stopy. Może zostać zastosowana również fizjoterapia, w skład której będzie wchodziło leczenie azotem celem zmniejszenia obrzęku, polem magnetycznym, aby przyspieszyć regenerację więzadeł lub zostaną zastosowane dobrane indywidualnie ćwiczenia pomagające odzyskać sprawność w przypadku skręcenia kostki.

    Czasami jednak takie leczenie nie wystarcza i konieczne jest unieruchomienie w gipsie na kilka tygodni lub leczenie skręcenia kostki w zaawansowanym stadium odbywa się jedynie przez leczenie operacyjne i późniejsze unieruchomienie.

  Tagi: skręcenie kostki leczenie , skręcona kostka , skręcenie kostki

  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej