Halluksy należą do deformacji stopy, dokładniej stawu środstopno-paliczkowego palucha, wynikającej głównie z noszenia obuwia na wysokim obcasie i z wąskim noskiem, co powoduje boczne odchylenie palucha. Choroba ta ma charakter postępujący co oznacza, iż w początkowym stadium nie odczuwamy bólu i nie zauważamy, że choroba zaczyna się rozwijać. Dopiero z czasem pojawia się stan zapalny, któremu towarzyszy ból. W momencie gdy choroba jest już zaawansowana i za późno na profilaktykę pozostaje pytanie jak leczyć halluksy?
Na początek stosowane jest leczenie nieoperacyjne, które obejmuje stosowanie plastrów lub żelowych osłonek na halluksy, stosowanie specjalnych separatorów, które umożliwiają właściwe ustawienie paluchów i zmniejszenie bólu, a także stosowanie silikonowych wkładek ortopedycznych. Można korzystać również z opaski na halluksy, która utrzymuje paluch w odpowiedniej pozycji oraz z aparatów korekcyjnych lub specjalnych szyn, które są zalecane zarówno podczas profilaktyki, rehabilitacji pooperacyjnej jak i również podczas leczenia halluksów.
Jeśli leczenie nieoperacyjne nie przynosi oczekiwanych rezultatów wówczas zaleca się leczenie halluksów poprzez wykonanie zabiegu operacyjnego. Technik operacyjnych jest bardzo wiele i wybór tej właściwej jest uzależniony od stopnia deformacji palucha oraz pozostałych elementów budujących stopę. Wśród powszechnych technik należy wymienić zabiegi dokonywane na tkankach miękkich obejmujących takie elementy jak ścięgna czy torebka stawowa, ponadto kolejne techniki to osteomie dotyczącą głowy i kości śródstopia, osteomie klinowe oraz metoda Scarf, która pozwala na leczenie bezgipsowe.
Jeśli ktoś ma wątpliwości jak leczyć halluksy może warto zastanowić się nad wyborem leczenia operacyjnego, gdyż przeprowadzone odpowiednio wcześnie niweluje dalszy rozwój choroby, a także zapobiega innym zmianom w stopie. Po zabiegu bardzo ważna jest rehabilitacja, by przyspieszyć powrót do pełnej sprawności pacjenta.