rekonstrukcja ścięgna achillesa

REKONSTRUKCJA ŚCIĘGNA ACHILLESA:

 

Rekonstrukcja ścięgna Achillesa – ścięgno Achillesa (ścięgno piętowe) najczęściej ulega uszkodzeniu w okolicy około 4-6 centymetrów od przyczepu dalszego do kości piętowej. Uraz ten dotyka najczęściej osoby w średnim wieku i spowodowany jest silnym napięciem ścięgna lub uderzeniem w nie. Do takich uszkodzeń dochodzi najczęściej podczas sportu, pchania ciężkiego przedmiotu lub podczas zeskoku z wysokości. Podstawowym objawem jest ból okolicy tylnej goleni i znaczne osłabienie siły mięśni tej okolicy (dla których ścięgno Achillesa tworzy końcowy przyczep). Objawia się to najczęściej brakiem możliwości wspięcia na palce i zaburzeniem biomechaniki chodu. Badanie ultrasonograficzne potwierdza rozpoznanie oraz określa miejsce uszkodzenia ścięgna. W uzasadnionych kliniczne przypadkach wykonuje się również zdjęcie rentgenowskie celem wykluczenia złamania awulsyjnego guza piętowego, którego objawy i mechanizm urazu są podobne. Podstawową metodą leczenia u większości pacjentów jest rekonstrukcja ścięgna Achillesa.

rekonstrukcja ścięgna achillesa

Rekonstrukcja ścięgna Achillesa – metody:

Zabieg rekonstrukcji ścięgna Achillesa ten można wykonać metodą klasyczną lub mini inwazyjną. Metoda klasyczna polega na wykonaniu nacięcia skóry i tkanek miękkich na długości około 10 cm i zeszyciu ścięgna pod kontrolą wzroku. Istnieje wiele technik zszywania kikutów ścięgna W metodzie mini inwazyjnej można znacząc skrócić ranę, gdyż do zeszycia samego ścięgna używa się specjalnego urządzenia. Rekonstrukcja ścięgna Achillesa (zarówno jedną jak i druga metodą) powinna być wykonana w taki sposób aby długość ścięgna odpowiadała tej przed zerwaniem. Zeszycie w zbytnim rozciągnięciu skutkować będzie utratą siły mięśniowej, natomiast zwiększone napięcie spowoduje ograniczenie zgięcia grzbietowego stawu skokowego oraz zwiększy ryzyko ponownego zerwania. W przypadkach zastarzałych, gdy nie dokonano rekonstrukcji w krótkim czasie po urazie dochodzi do przykurczu końców ścięgna. W takich sytuacjach bezpośrednie zeszycie nie jest możliwe i konieczne są procedury wydłużające ścięgno. W każdym przypadku po leczeniu operacyjnym niezbędna jest specjalistyczna rehabilitacja.

rekonstrukcja ścięgna achillesa

Tagi: rekonstrukcja ścięgna Achillesa

PORADNIA CHORÓB STOPY: REKONSTRUKCJA ŚCIĘGNA ACHILLESA

 
Skontaktuj się z nami i umów na wizytę: (22) 127-07-07

[read more=”…” less=”Zwiń”]

 

Sprawdź więcej informacji:

 

REKONSTRUKCJA ŚCIĘGNA ACHILLESA


 

  Ścięgno Achillesa jest jednym z najsilniejszych ścięgien w ludzkim ciele, nie powoduje to jednak że jest zupełnie odporna na urazy. Do jego uszkodzeń dochodzi zazwyczaj podczas dużego przeciążenia na przykład w wyniku intensywnego uprawiania sportu bez uprzedniej rozgrzewki lub w wyniku przewlekłego procesu zapalnego ścięgna bądź innych urazów kończyny dolnej takich jak np. kontuzja kostki.

  Rekonstrukcja ścięgna Achillesa jest to małoinwazyjny zabieg, który polega na zszyciu rozerwanego ścięgna. Przeprowadzany jest z użyciem znieczulenia, najczęściej podpajęczynówkowego. Pacjent jest układany na stole operacyjnym w takiej pozycji, by stopy lekko wystawały poza stół. Pierwszym etapem jest sterylna dezynfekcja, a następnie wykonanie małego nacięcia skórnego nad miejscem, w którym doszło do przerwania ciągłości ścięgna. Celem jest odświeżenie miejsca urazu. Następnym etapem jest przeszycie ścięgna trzykrotnie zarówno powyżej jak i poniżej miejsca przerwania ścięgna Achillesa. Dokonywane jest pod to kontrolą USG. Nici chirurgiczne przeciągane są pod skórą i wiązane w miejscu, gdzie nastąpiło nacięcie skórne. Najczęściej używane nici są grube, a ich ogromną zaleta jest duża wytrzymałość. Zabieg chirurgiczny rekonstrukcji ścięgna kończy się założeniem szwów. Operowana kończyny powinna być unieruchomiona w gipsie lub zdecydowanie częściej w specjalnym stabilizatorze na okres przynajmniej kilku tygodni, zazwyczaj jest to około 6 tygodni. Ma to na celu odciążenie operowanej kończyny dolnej. Szwy usuwane są kilkanaście dni po zabiegu operacyjnym i po tym czasie należy rozpocząć rehabilitację po okiem fizjoterapeuty. Rehabilitacja opiera się na specjalnym programie ćwiczeń, które zostały dostosowane indywidualnie do pacjenta. Celem rehabilitacji jest zmniejszenie obrzęku pooperacyjnego, szybszy powrót do zdrowia oraz odzyskanie pełnej sprawności i aktywności ruchowej.

Ścięgno Achillesa, zwane inaczej ścięgnem guza piętowego jest ścięgnem mięśnia trójgłowego łydki. Mięsień trójgłowy składa się z dwóch mięśni – mięśnia brzuchatego łydki oraz mięśnia płaszczkowatego i jest głównym zginaczem podeszwowym stopy. Przyczep tego ścięgna znajduje się na guzie piętowym.
Do jego uszkodzeń dochodzi zazwyczaj podczas sporego przeciążenia, bądź w wyniku przewlekłego procesu zapalnego osłabiającego ścięgno.

Na czym polega rekonstrukcja ścięgna Achillesa

Jest to małoinwazyjny zabieg szycia przerwanego ścięgna. Po sterylnym umyciu i obłożeniu miejsca operowanego, chirurg ortopeda Poradni Chorób Stopy wykonuje małe cięcie skórne tuż nad miejscem przerwania ścięgna. Wykonuje się to aby odświeżyć miejsce urazu. Potem chirurg pod kontrolą USG przeszywa ścięgno trzykrotnie powyżej oraz poniżej miejsca jego przerwania. Końce nitek przeciągane są pod skórą oraz precyzyjnie wiązane w miejscu cięcia skórnego. Używa się grubych, niewchłanialnych nici ze względu na ich dużą wytrzymałość. Zabieg kończy się założeniem paru pojedynczych szwów skórnych. Nierzadko zabieg szycia ścięgna Achillesa łączy się z śródoperacyjnym podaniem czynników wzrostu PRP, po to aby wzmocnić zrost ścięgna.

[bws_related_posts]

[/read]
 

Call Now Button