• Jak przebiega proces rekonstrukcji ścięgna Achillesa?

  Jak przebiega proces rekonstrukcji ścięgna Achillesa?

  rekonstrukcja ścięgna achillesa

  REKONSTRUKCJA ŚCIĘGNA ACHILLESA:

   

  Rekonstrukcja ścięgna Achillesa – ścięgno Achillesa (ścięgno piętowe) najczęściej ulega uszkodzeniu w okolicy około 4-6 centymetrów od przyczepu dalszego do kości piętowej. Uraz ten dotyka najczęściej osoby w średnim wieku i spowodowany jest silnym napięciem ścięgna lub uderzeniem w nie. Do takich uszkodzeń dochodzi najczęściej podczas sportu, pchania ciężkiego przedmiotu lub podczas zeskoku z wysokości. Podstawowym objawem jest ból okolicy tylnej goleni i znaczne osłabienie siły mięśni tej okolicy (dla których ścięgno Achillesa tworzy końcowy przyczep). Objawia się to najczęściej brakiem możliwości wspięcia na palce i zaburzeniem biomechaniki chodu. Badanie ultrasonograficzne potwierdza rozpoznanie oraz określa miejsce uszkodzenia ścięgna. W uzasadnionych kliniczne przypadkach wykonuje się również zdjęcie rentgenowskie celem wykluczenia złamania awulsyjnego guza piętowego, którego objawy i mechanizm urazu są podobne. Podstawową metodą leczenia u większości pacjentów jest rekonstrukcja ścięgna Achillesa.

  rekonstrukcja ścięgna achillesa

  Rekonstrukcja ścięgna Achillesa – metody:

  Zabieg rekonstrukcji ścięgna Achillesa ten można wykonać metodą klasyczną lub mini inwazyjną. Metoda klasyczna polega na wykonaniu nacięcia skóry i tkanek miękkich na długości około 10 cm i zeszyciu ścięgna pod kontrolą wzroku. Istnieje wiele technik zszywania kikutów ścięgna W metodzie mini inwazyjnej można znacząc skrócić ranę, gdyż do zeszycia samego ścięgna używa się specjalnego urządzenia. Rekonstrukcja ścięgna Achillesa (zarówno jedną jak i druga metodą) powinna być wykonana w taki sposób aby długość ścięgna odpowiadała tej przed zerwaniem. Zeszycie w zbytnim rozciągnięciu skutkować będzie utratą siły mięśniowej, natomiast zwiększone napięcie spowoduje ograniczenie zgięcia grzbietowego stawu skokowego oraz zwiększy ryzyko ponownego zerwania. W przypadkach zastarzałych, gdy nie dokonano rekonstrukcji w krótkim czasie po urazie dochodzi do przykurczu końców ścięgna. W takich sytuacjach bezpośrednie zeszycie nie jest możliwe i konieczne są procedury wydłużające ścięgno. W każdym przypadku po leczeniu operacyjnym niezbędna jest specjalistyczna rehabilitacja.

  rekonstrukcja ścięgna achillesa

  Tagi: rekonstrukcja ścięgna Achillesa

  PORADNIA CHORÓB STOPY: REKONSTRUKCJA ŚCIĘGNA ACHILLESA

   
  Skontaktuj się z nami i umów na wizytę: (22) 127-07-07

  ...
   

  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej