Największym i jednym z najsilniejszych ścięgien w ludzkim ciele jest ścięgno Achillesa. Niestety nie sprawia to, iż jest ono całkowicie chronione przed jakimikolwiek urazami. Wręcz przeciwnie ścięgno Achillesa jest bardzo podatne na kontuzje. Jedną z nich jest zapalenie ścięgna Achillesa objawiające się bólem, zwłaszcza podczas próby stawania na palcach, wystąpieniem opuchlizny, zaczerwienieniem, sztywność nad piętą i tkliwość na dotyk. Przy wystąpieniu zapalenia ścięgna Achillesa niezbędne jest leczenie w postaci czasowego ograniczenia aktywności ruchowej, by nie obciążać łydki. Pomocna jest także elastyczna opaska, której zadaniem jest podtrzymanie i ściskanie ścięgna, by zmniejszyć występującą opuchliznę. Dobre rezultaty dają również zimne okłady lub stosowanie maści przeciwzapalnej. Warto również poddać się profesjonalnemu masażowi pod okiem fizjoterapeuty, gdyż poprawi on krążenie krwi i poprawi stan ścięgna. W przypadku bardzo dokuczliwego bólu leczenie zapalenia ścięgna Achillesa oparte jest także na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zaniechanie leczenia może spowodować poważne zmiany strukturalne i osłabienie ścięgna, które może stać się bardziej podatne na naderwanie lub całkowite zerwanie. Wówczas jedyną drogą leczenia będzie operacja chirurgiczna.
Zapalenie ścięgna jest z reguły przypadłością osób, które są bardzo aktywnie fizyczne. Warto pamiętać, żeby przed każdym treningiem zrobić rozgrzewkę, w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa chcąc wrócić do pełnej sprawności należy przed ćwiczeniami zastosować opatrunek ogrzewający spełniający te same funkcje co rozgrzewka. Istotne są także przerwy w treningu oraz odpowiedni dobór intensywności ćwiczeń do indywidualnych możliwości.
W przypadku, gdy objawy zapalenia nie ustępują należy zgłosić się do lekarza. Być może konieczne będzie zastosowanie specjalnej rehabilitacji pomagającej w przywróceniu pełnej sprawności ścięgna lub pomocne okażą się zabiegi z udziałem ultradźwięków.