Największym i jednym z najsilniejszych ścięgien w ludzkim ciele jest ścięgno Achillesa. Niestety nie sprawia to, iż jest ono całkowicie chronione przed jakimikolwiek urazami. Wręcz przeciwnie ścięgno Achillesa jest bardzo podatne na kontuzje. Jedną z nich jest  zapalenie ścięgna Achillesa objawiające się bólem, zwłaszcza podczas próby stawania na palcach, wystąpieniem opuchlizny, zaczerwienieniem, sztywność nad piętą i tkliwość na dotyk. Przy wystąpieniu zapalenia ścięgna Achillesa niezbędne jest leczenie w postaci czasowego ograniczenia aktywności ruchowej, by nie obciążać łydki. Pomocna jest także elastyczna opaska, której zadaniem jest podtrzymanie i ściskanie ścięgna, by zmniejszyć występującą opuchliznę. Dobre rezultaty dają również zimne okłady lub stosowanie maści przeciwzapalnej. Warto również poddać się profesjonalnemu masażowi pod okiem fizjoterapeuty, gdyż poprawi on krążenie krwi i poprawi stan ścięgna. W przypadku bardzo dokuczliwego bólu leczenie zapalenia ścięgna Achillesa oparte jest także na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zaniechanie leczenia może spowodować poważne zmiany strukturalne i osłabienie ścięgna, które może stać się bardziej podatne na naderwanie lub całkowite zerwanie. Wówczas jedyną drogą leczenia będzie operacja chirurgiczna.

zapalenie ścięgna achillesa leczenie
zapalenie ścięgna achillesa leczenie

  Zapalenie ścięgna jest z reguły przypadłością osób, które są bardzo aktywnie fizyczne. Warto pamiętać, żeby przed każdym treningiem zrobić rozgrzewkę, w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa chcąc wrócić do pełnej sprawności należy przed ćwiczeniami zastosować opatrunek ogrzewający spełniający te same funkcje co rozgrzewka. Istotne są także przerwy w treningu oraz odpowiedni dobór intensywności ćwiczeń do indywidualnych możliwości.

  W przypadku, gdy objawy zapalenia nie ustępują należy zgłosić się do lekarza. Być może konieczne będzie zastosowanie specjalnej rehabilitacji pomagającej w przywróceniu pełnej sprawności ścięgna lub pomocne okażą się zabiegi z udziałem ultradźwięków.

Tagi: zapalenie ścięgna Achillesa , operacja ścięgna Achillesa , operacja Achillesa

Call Now Button