Wśród tak licznych chorób zewsząd mało kto przywiązuje wagę do chorób związanych ze stopami, a wbrew pozorom tych dolegliwości jest bardzo wiele i warto zwrócić na nie uwagę, iż mogą mieć bardzo bolesne i mało komfortowe skutki. Wśród chorób stopy znajdują się dolegliwości wynikające z nieprawidłowości anatomicznych takie jak haluksy czyli paluchy koślawe bądź płaskostopie, oraz choroby związane z nieprawidłową higieną i pielęgnacją stóp. W artykule tym skupimy się na tym drugim rodzaju.

choroby stóp
choroby stóp

  Jedną z takich chorób stóp jest nadmierna potliwość, wynikająca głownie z noszenia skarpet oraz obuwia wykonanego z tworzywa sztucznego. Czasami jednak przyczyny są poważniejsze i mogą wynikać z takich schorzeń jak cukrzyca, choroby zakaźne lub mogą być związane z okresem dojrzewania. Jednak jak sobie radzić z tą dolegliwością? Rekomendowane jest stosowanie odpowiednich talków i dezodorantów do stóp, które ograniczają nadmierne wydzielanie potu, ponadto bardzo wyraźne rezultaty można zauważyć także w wyniku kuracji domowych takich jak moczenie stóp. Najlepiej nadają się do tego napary z pokrzywy lub szałwii.

  Kolejną powszechnie występującą chorobą stóp są pękające pięty, przysparzające bardzo dużo bólu. Dolegliwość ta wynika najczęściej z nieodpowiedniej higieny i pielęgnacji stóp oraz noszenia zbyt twardego obuwia. Warto wspomnieć, iż przyczyny pękający pięt należy  szukać także w awitaminozie i zbyt zgrubiałym naskórku na pięcie. Osobom cierpiącym na tę chorobę stopy poleca się stosowanie kremów złuszczających oraz intensywnie nawilżających, a także w trakcie codziennej kąpieli stosowanie pumeksu do likwidacji zbyt grubego naskórka pięt.

  Odparzenia to kolejna choroba stopy wynikająca z noszenia zbyt twardego lub źle dobranego obuwia, a także spowodowana przegrzaniem stopy. Odparzenia są widoczne jako zmiany skórne o charakterze pęcherzy. Leczenie tej dolegliwości jest oparte na moczeniu stóp w naparach ziołowych czy stosowaniu płynów dezynfekujących. Ważniejsza jest jednak profilaktyka czyli odpowiedni dobór butów, które będą przewiewne i nie będą wykonane z tworzywa sztucznego.

Tagi: choroby stopy

Call Now Button