• Skręcony staw skokowy – informacje dla sportowców

   

  staw skokowy leczenie

  staw skokowy leczenie

  Uprawiając intensywnie sport trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, po pierwsze o doborze odpowiedniego obuwia, po drugie o rozgrzewce przed każdym treningiem oraz po trzecie o dostosowaniu tempa treningu do naszych możliwości. Zaniechanie choć jednej z tych zasad może doprowadzić do poważnych uszkodzeń stawów takich jak na przykład skręcenie stawu skokowego, do którego dochodzi w skutek wygięcia stopy podczas treningu, ale także podczas zwykłego, szybszego spaceru, gdy zdarzy się, iż źle postawimy stopę na podłożu, które akurat będzie nierówne. Skręcony staw skokowy ma kilka zasadniczych objawów wśród których można wymienić ostry ból, wystąpienie obrzęku, zaczerwienie i opuchlizna, ograniczony zakres ruchu, niestabilność i siniaki będące efektem wylewu krwi do tkanek. Wyróżniamy 4 różne stadia skręconego stawu. Pierwszy z nich to naciągnięcie więzadeł oraz torebki stawowej. Leczenie tak skręconego stawu skokowego opiera się głownie na rehabilitacji i zimnych okładach. Drugi stopień to rozwłóknienie, któremu towarzyszy większy ból, występuje niestabilność stawu, obrzęk oraz sztywność. Leczenie stawu skokowego w tym przypadku to unieruchomienie w stabilizatorze, które może trwać do 3 tygodni. Trzecim stopniem skręconego stawu skokowego jest rozerwanie, któremu towarzyszy bardzo ostry ból, obrzęk i duża niestabilność. Leczenie obejmuje zabieg chirurgiczny, po którym następuje unieruchomienie na okres przynajmniej 5 tygodni. Ostatnim, czwartym stadium jest rozerwanie połączone z ułamaniem kości. Leczenie stawu skokowego tak skręconego skorelowane jest z interwencją chirurgiczną oraz unieruchomieniem w gipsie  na przynajmniej 6 tygodni lub w stabilizatorze na okres 3 tygodni. Po leczeniu należy pamiętać o fizjoterapii i odpowiednich ćwiczeniach, które pomogą w powrocie do zdrowia, odzyskania sprawności i siły stawu skokowego oraz pozwolą na powrót do normalnej aktywności ruchowej.

  Tagi: skręcony staw skokowy

  Skręcony staw skokowy – informacje dla sportowców
  Oceń
  Dodaj komentarz →
 • Opublikowany przez Kordes w 15 lipca 2015, 02:43

  Pierwsze co to schłodzić, żeby opuchlizna się nie powiększała. Można lodem albo np. dip rilifem czy innym żelem z mentolem, który zadziała na kontuzjowanym miejscu od razu przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

  Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Marteczka w 19 lipca 2015, 18:03

  Moje doświadczenie podpowiada, że od razu po urazie najpierw trzeba obłożyć staw lodem lub jak nie mamy to użyć żelu chłodzącego, najlepiej z mentolem, żeby mocno schłodzić. Dip rilif znam, jest świetny łagodzi ból, zmniejsza obrzęk, działa miejscowo znieczulająco., przynosi natychmiastowa ulgę, ma w składzie ibuprofen.

  Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Poradnia Chorób Stopy w 20 sierpnia 2015, 21:25

  Zachęcamy również do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na naszym nowo powstałym forum Poradni Chorób Stopy: http://poradniastopy.pl/forum/ . Serdecznie pozdrawiamy – Poradnia Chorób Stopy.

  Odpowiedz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Skręcony staw skokowy – informacje dla sportowców
Oceń