SKRĘCONA KOSTKA

Skręcona kostka – uraz stawu polegający na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w danym stawie. W jego wyniku dochodzi do uszkodzenia więzadeł i torebki stawowej. Najczęściej stosuje się podział skręceń na 3 stopnie w zależności od nasilenia uszkodzeń więzadeł stabilizujących staw skokowy: naciągnięcie, naderwanie i przerwanie. Do podstawowych objawów zalicza się ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości stawu skokowego, krwiak okolicy kostek goleni. Diagnozę stawia się na podstawie badania klinicznego. W większości przypadków skręceń kostki konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego celem wykluczenia innych urazów.

skręcona kostka

Tagi: skręcona kostka

Skontaktuj się z nami i umów na wizytę: (22) 127-07-07

haluksy

 

skręcona kostka

SKRĘCONA KOSTKA

 

– Skręcona kostka to problem, który dotyka wielu zawodników. Często biegamy po bardzo nierównym podłożu, kamieniach, zboczach a zdarza się nawet, że nie wiemy na czym stawiamy nogę bo wszystko zasłania wysoka trawa lub paprocie. Wiele osób uważa, że raz skręcona kostka będzie już zawsze słabsza i podatna na kolejne kontuzje. Na szczęście nie musi to być prawdą, odpowiednia rehabilitacja potrafi zdziałać cuda. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie po urazie. Na podstawie własnego doświadczenia oraz tego co udało nam się wyczytać przygotowaliśmy poniższe porady.

Skręcona kostka – szczegóły:

Skręcona kostka, a więc skręcony staw skokowy należy do częstych urazów. Skręcona kostka może być przyczyną obowiązkowej rezygnacji z uprawianej dyscypliny sportu, czy też zaprzestaniu używania butów na wysokim obcasie. SKRĘCONA KOSTKA w niektórych przypadkach może też skończyć się leczeniem operacyjnym. Wielu ludzi ulega urazowi jakim jest skręcona kostka, szacuje się że 360 tysięcy Polaków ulega rocznie tej kontuzji. Taka statystyka świadczy że skręcona kostka jest najczęstszą kontuzją zgłaszaną do lekarza ortopedy. Skręcona kostka sprowadza się do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie skokowym i to prowadzi do uszkodzenia torebki stawowej, a także więzadeł. W większości przypadków stopa wywija się na zewnętrzną krawędź lecz w kilu przypadkach stopa wywija się również do wewnątrz. Nie w każdym przypadku jednak, skręcona kostka wymaga pomocy lekarza ortopedy. Uzależnione jest to od stopnia urazu. W przypadku 1-szego stopnia pacjent samo może sobie pomóc doraźnie. Taki sposób leczenia wymaga przykładania zimnych okładów, odpoczynku oraz ograniczania ruchu do minimum, oraz usztywnienia kostki opaską elastyczną albo bandażem. W przypadku 2-giego stopnia, lepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie ortopedycznym. Takie  leczenie  polega na zastosowaniu preparatów w postaci żelu, działających przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, a także przeciwobrzękowo. Lekarz najprawdopodobniej zaleci również noszenie stabilizatora z usztywnieniami po bokach. Taki stabilizator powoduje nieruchomienie stawu skokowego. W przypadku, gdy ból znacząco ogranicza poruszanie się, w celu profilaktyki przeciwzakrzepowej lekarz zwykle zaleca zastrzyki z heparyną podobnie jak przy opatrunku gipsowym. Bardzo istotna też odpowiednia i wcześnie zastosowana specjalistyczna rehabilitacja stawu skokowego. Natomiast w przypadku skręcenia stopnia 3-ciego stosuje się przez 2 do 3 tygodni gips, a przez kolejne trzy tygodnie stosuje się przez całą dobę stabilizator, lub lekarz ortopeda może zalecić założenie stabilizatora od razu. Obie metody leczenia są uznawane za skuteczne. Jednakże lepszym rozwiązaniem jest założenie opatrunku gipsowego bezpośrednio gdy wystąpi uraz jakim jest skręcona kostka. Dzieje się tak ze względu na szybsze uśmierzenie bólu oraz zapobieganiu pogorszenia się stanu urazu poprzez unieruchomienie stawu.

Skręcona kostka – podsumowanie:

 

Podsumowując usztywniamy, schładzamy a po dwóch dniach rozpoczynamy ćwiczenia. Najgorsze co można zrobić to nie ćwiczyć (bo boli) oraz w sposób ciągły nosić stabilizator. W ten sposób mięśnie będą coraz słabsze a zakres ruchu mały, każde odchylenie stopy na bok będzie powodować ból. Prowadzi to do nawykowego skręcona kostka i często do rezygnacji ze sportu, podczas gdy po prawidłowej rehabilitacji kostka jest równie mocna lub nawet mocniejsza niż przed urazem.

 SKRĘCONA KOSTKA

 

Kostka jest elementem kończyny dolnej, który jest bardzo podatny na różne urazy. Skręcenie kostki jest jednym z nich. Skręcona kostka jest zazwyczaj efektem niepoprawnego postawienia stopy na podłożu, zwłaszcza twardym i nierównym, a także efektem gwałtownego ruchu lub prowadzenia intensywnego wysiłku fizycznego bez wcześniejszej rozgrzewki. Wymienia się trzy rodzaje skręconej kostki. Pierwsze z nich to skręcenie kostki o charakterze lekkim objawiające się bólem, obrzękiem i wystąpieniem małego krwiaka. Ponadto dochodzi do zaburzenia i ograniczenia aktywności ruchowej stawu skokowego. Drugi rodzaj skręcenia kostki to skręcenie średnie o podobnych choć bardziej nasilonych objawach niż w przypadku skręcenia lekkiego. Występuję także trzeci typ, jest to skręcenie ciężkie, które związane sjest z przerwaniem więzadeł występujących w stawie skokowym. Tak skręconej kostce towarzyszy silny i promieniujący ból, a także duża niestabilność stawu.

  Skręcona kostka wymaga bezapelacyjnie leczenia. Wybór metody leczenia uzależniony jest od stopnia uszkodzenia stawu oraz rodzaju skręcenia kostki, a także wieku pacjenta i jego sprawności fizycznej zanim doszło do urazu. Pierwszym elementem leczenia jest leczenie zachowawcze czyli stosowanie zimnych okładów, które pomagają zmniejszyć obrzęk i powodują zmniejszenie dolegliwości bólowych. Ponadto pomaga noszenie obuwia ortopedycznego, które pozwala uniknąć przeciążenia stopy. Pomocna jest także fizjoterapia, oparta o leczenie azotem, by zmniejszyć obrzęk lub polem magnetycznym, które pomaga w regeneracji więzadeł. Ważną rolę odgrywają także ćwiczenia rehabilitacyjne, dzięki którym możliwe jest odzyskanie sprawności ruchowej po skręceniu kostki.

  W przypadkach silnych skręceń kostki, gdy leczenie zachowawcze nie pomaga, stosowane jest leczenie operacyjne oraz unieruchomienie w gipsie na klika tygodni. Następnie prowadzona jest rehabilitacja, która ma na celu szybszy powrót do pełnej sprawności.

Tagi: skręcona kostka

SKRĘCONA KOSTKA

[bws_related_posts]


Call Now Button