Nerw piszczelowy jest jednym z głównych pni nerwowych zaopatrujących stopę. Biegnie on w tylno-przyśrodkowej części goleni i w okolicy stawu skokowego oddaje gałęzie do pięty. Następnie przechodzi pod troczkiem zginaczy (mało rozciągliwa struktura utrzymująca ścięgna na poziomie stawu skokowego we właściwym położeniu) i oddaje nerwy zaopatrujące podeszwową część stopy. Ucisk na nerw występuje najczęściej w okolicy poniżej kostki przyśrodkowej w tzw. kanale kostki przyśrodkowej.
Przyczyny:
Do czynników sprzyjających zalicza się koślawość pięt, wiotkość łącznotkankową, poszerzenia żył goleni, urazy okolicy stawu skokowego. Przyczyną mogą być też wszystkie patologie powodujące zwiększenie objętości kanału kostki przyśrodkowej (guzy, obrzęk, zapalenie pochewek ścięgien znajdujących się w nim). Również wpływ mogą mieć choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca).
Objawy:
Objawy neuralgii nerwu piszczelowego mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej występuje ból w okolicy kostki przyśrodkowej promieniujący do goleni lub do palców. Występuje on często również poza okresami obciążania stawu (np. w nocy), choć najczęściej nasila się po okresie aktywności fizycznej lub długotrwałym staniu. Towarzyszą mu uczucie palenia, pieczenia, zimna lub gorąca w okolicy zaopatrywanej przez nerw piszczelowy i jego gałęzie.
Rozpoznanie:
Rozpoznanie opiera się na typowym wywiadzie i dokładnym badaniu klinicznym. Z badań dodatkowych często wykonuje się EMG oraz USG lub MRI w celu oceny kanału kostki przyśrodkowej. Pomocne jest również badanie rentgenowskie, zwłaszcza u Pacjentów, którzy w przeszłości przebyli złamanie kostek goleni.
Leczenie:
Na początku z reguły podejmuje się próbę leczenia nieoperacyjnego. Stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne, zaleca ograniczenie aktywności oraz wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych w przypadkach deformacji tyłostopia. Wskazana jest również specjalistyczna rehabilitacja ukierunkowana na działanie przeciwzapalne i neuromobilizacje nerwu piszczelowego. Niestety często takie postępowanie jest nieskuteczne. Wówczas wskazane jest leczenie operacyjne. Typ zabiegu zależy od przyczyny, która spowodowała neuropatię. W każdym przypadku należy uwolnić nerw piszczelowy, często wraz z jego głównymi gałęziami. Prawidłowo zaplanowane leczenie operacyjne, ukierunkowane na przyczynę choroby a nie jedynie na objawy daje dobre i przewidywalne wyniki. Pamiętać należy, iż zbyt długie zwlekanie z tym zabiegiem znacznie zmniejsza skuteczność terapii. Wynika to z postępu zmian zwyrodnieniowych w nerwie piszczelowym spowodowanych jego przewlekłym uciskiem.