Martwica jałowa apofizy kości piętowej (ch. Haglunda-Severa), występuje później niż choroba Kohlera, a szczyt zachorowań przypada na 11 rok życia. Jest 3-krotnie częstsza u chłopców i w 60% przypadków występuje obustronnie. Jest zdecydowanie częstsza u dzieci uprawiających sport, choć może wystąpić także u dzieci nie prowadzacych aktywnego trybu życia.

Typowe objawy to bóle pięt, zwłaszcza po wysiłku, niekiedy połączone z obrzękiem, zaczerwienieniem i zwiększonym uciepleniem. Rozpoznanie stawia się przede wszystkim na podstawie wywiadu i badania klinicznego, ponieważ badania dodatkowe, takie jak ultrasonografia czy radiografia klasyczna mogą nie wykazać nieprawidłowości.  Typowe objawy radiologiczne to sklerotyzacja i fragmentacja apofizy kości piętowej.

Schorzenie jest samoograniczające i całkowicie przechodzi do okresu pokwitania. Nie wymaga leczenia operacyjnego. Leczenie nieoperacyjne jest leczeniem przede wszystkim objawowym, polega na stosowaniu wkładek odciążających piętę oraz na fizykoterapii przeciwbólowej i przeciwzapalnej.

Tagi: choroba Haglunda-Severa

Call Now Button