Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem p. Ewy Kopaczewskiej – podolog Poradni Chorób Stopy, na temat terapii pękających pięt.
Mężczyzna, 60 lat, od 30 lat chory na cukrzycę typu 1, regularnie przyjmujący insulinę, poziom glikemii unormowany. Pan pierwszy raz trafił do gabinetu podologicznego około roku temu, na konsultację. Zgłosił problem nadmiernego rogowacenia naskórka w obrębie pięt, pęknięć, rozpadlin.
Zabieg zaczęłam od wywiadu i oceny kończyn dolnych. Zdezynfekowałam stopy, następnie zastosowałam preparat zmiękczający z mocznikiem, zrogowacenia oczyściłam za pomocą skalpela i dłutek, frezu różyczkowego. Nie zaobserwowałam przerwania ciągłości naskórka. Powierzchnię pięt wyrównałam kapturkami o różnej gramaturze i zdezynfekowałam. Oczyszczone rozpadliny zaopatrzyłam preparatem pielęgnacyjnym przeznaczonym dla stóp diabetyka, zastosowałam również opatrunek odciążający. Zaleciłam regularne wizyty w gabinecie podologicznym, pielęgnację domową, regularne natłuszczanie naskórka, stosując preparaty z mocznikiem, alantoiną, pantenolem, skwalenem, witaminą A+E, bogate w emolienty.
Pacjent stosuje się do zaleceń, regularnie przychodzi na wizyty.
LECZENIE PĘKAJĄCYCH PIĘT
Pękające pięty to schorzenie związane z suchością skóry. W części podeszwowej stóp, nie występują gruczoły łojowe, nie ma też sebum. Nieprawidłowa praca układu żylnego i tętniczego powoduje pękanie pięt ponieważ upośledza to gospodarkę wodno-lipidową w obrębie skóry. Pękaniu sprzyja również: wiek, nadwaga, zaburzenia przemiany materii, niedobór witaminy A, choroby tarczycy, wątroby, nerek, cukrzyca i jej powikłania, zachwiana gospodarka hormonalna i elektrolitowa, uwarunkowania genetyczne powodujące zaburzenia w produkcji profilagryny oraz atopowe zapalenie skóry. Te wewnątrzpochodne czynniki sprzyjają występowaniu suchości skóry, a w następstwie – hiperkeratozie i pęknięciom. Do czynników zewnątrzpochodnych zaliczamy długotrwałe noszenie zbyt ciasnego i twardego obuwia, zbyt dużą wagę ciała oraz zaniedbania w pielęgnacji.
W początkowym stadium pękanie pięt objawia się występowaniem silnie pogrubiałej warstwy rogowej, szorstkością i łuszczeniem. Martwy, złuszczający się naskórek ma białe, żółte i brudnoszare zabarwienie. Struktura takiego naskórka jest spójna, krucha, spękana i łuszcząca się. Gdy usuniemy powierzchniowe zrogowacenie, uwidaczniają się liczne kapilary. W dalszym stadium tworzą się bolesne pęknięcia, rozpadliny dochodzące do skóry właściwej, które krwawią i powodują stany zapalne.
POSTĘPOWANIE PODOLOGICZNE W PRZYPADKU PĘKAJĄCYCH PIĘT
Rozpoczynając zabieg powinno się zdezynfekować skórę stóp. Jeżeli nie doszło do przerwania ciągłości tkanek można wykonać bardzo krótką kąpiel z dodatkiem mocznika lub olejku z drzewa herbacianego, który ma działanie przeciw bakteryjne i przeciw grzybicze.
Etap pierwszy to usunięcie otaczających pęknięcia zrogowaceń. Za pomocą ostrza zeskrobujemy martwą tkankę zgodnie z przyjętymi zasadami. Usuwamy zrogowacenia warstwowo, wzdłuż szczelin, do momentu uzyskania takiej samej grubości i napięcia opracowywanego naskórka. Zbyt silna ingerencja wywoła uczucie bólu i będzie stymulować naskórek do zwiększenia podziałów komórkowych, co w następstwie zintensyfikuje powstawanie kolejnych zrogowaceń.
Etap drugi to oczyszczenie krawędzi pęknięć za pomocą dłutka lub frezu różyczkowego. Brzegi pęknięć powinny być dokładnie oczyszczone, wygładzone przy użyciu jednorazowych kapturków ściernych drobnoziarnistych.
Etap trzeci to odpowiednie zaopatrzenie opracowanych wcześniej miejsc tłustym preparatem bogatym w emolienty, z zawartością propolisu, pantenolu, cholesterolu, witaminy A lub alantanu. Miejsca pęknięć zabezpieczamy opatrunkiem i wykonujemy odciążenie z blatu piankowego lub filcowego celem amortyzacji. Zabiegi powtarzamy do uzyskania elastycznej, gładkiej skóry. Uzupełnieniem terapii stosowanej przez podologa powinna być ukierunkowana codzienna pielęgnacja domowa.
Mając do czynienia z krwawiącymi rozpadlinami należy delikatnie opracować miejsca zmian z zachowaniem zasad aseptyki i antyseptyki. Do dezynfekcji można użyć octaniseptu lub koncentratu propolisowego, stosujemy również maści gojące i ściągamy krawędzie rozpadlin stripami i wykonujemy jałowy opatrunek i odciążenie. Niezbędna jest kontrola i dalsza profesjonalna terapia zastosowana przez podologa, uzupełniona o pielęgnację domową.
Źródło: twojapodologia.pl