Staw skokowy jest to staw, który łączy kości podudzia ze stopą. Staw ten jest narażony na wiele uszkodzeń urazowych, zwłaszcza pojawiających się w trakcie uprawiania sportu. Liczne kontuzje i urazy stawu skokowego w efekcie mogą doprowadzić do tego, iż zaczniemy się borykać z problemem zwyrodnienia stawu skokowego.
Zwyrodnienie stawu skokowego może nastąpić w wyniku powtarzających się urazów stawu skokowego takich jak złamanie kostki lub złamanie innych części stopy oraz niestabilność stawu. Zwyrodnienie stawu skokowego związane jest najczęściej z występowaniem deformacji powierzchni stawowej, zgięciem szpotawym lub koślawym stępu, ograniczeniem ruchowym oraz dokuczliwymi dolegliwościami bólowymi. Do zwyrodnienia dochodzi poprzez liczne urazy powstałe w wyniku na przykład źle postawionej stopy na twardym i nierównym podłożu lub w wyniku wykonania bardzo gwałtownego ruchu.
Leczenie urazów stawu skokowego w pierwszym stadium opiera się na leczeniu zachowawczym czyli stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Oprócz tego stosowana jest fizjoterapia czyli dobór odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych, zastosowanie ortez oraz leczenia farmakologicznego opartego o środki sterydowe. W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów podejmowana jest decyzja o leczeniu operacyjnym. Najczęstsze metody to artrodeza stawu skokowego lub endoproteza stawu skokowego. W pierwszym przypadku operacja jest przeprowadzana celem usunięcia powierzchni stawowych stawu skokowego, a następnie zespoleniu metalicznym i unieruchomieniu kończyny dolnej na kilka tygodni w gipsie. W drugiej metodzie zwyrodnienie stawu skokowego leczone jest poprzez wszczepienie endoprotezy, który powoduje pozbycie się dolegliwości bólowych oraz pozwala na odzyskanie pełnej sprawności ruchowej stawu. Po zabiegu chirurgicznym następuje usztywnienie i unieruchomienie kostki, a następnie odpowiednia rehabilitacja, która pozwala na szybszą rekonwalescencję i szybszy powrót do zdrowia pacjenta.