Leczenie i operacja na zapalenie naderwanego, bądź zerwanego ścięgna Achillesa
Czy wiecie, że ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w naszym ciele? Jest ono łącznikiem pomiędzy mięśniami łydki, a kością pięty. Używane jest gdy chodzimy, biegamy i skaczemy. I choć ścięgno Achillesa może wytrzymać naprawdę wiele, to niestety ma też skłonność do stanów zapalnych, wynikających z jego nadmiernego eksploatowania, urazów czy choroby.
Rozróżniamy dwa rodzaje zapalania ścięgna Achillesa:
> ostre, gdy następuje nagle i trwa kilka dni, a związane jest np. z bardzo intensywnym treningiem,
> oraz zapalenie przewlekłe, które trwa przez dłuższy okres czasu.
Objawy zapalenia ścięgna Achillesa
Głównym objawem zapalenia ścięgna Achillesa jest ból za piętą. Bardzo często najsilniejszy ból jest umiejscowiony około 2-4 cm nad piętą, to tam właśnie ścięgno przyczepia się do pięty i ten obszar jest właśnie najbardziej podatny na urazy. Osoby, które mają zapalenie ścięgna Achillesa skarżą się na ból, który następuje po okresie bezruchu, np. rano po wstaniu z łóżka lub po dłuższym siedzeniu. Ból odczuwalny jest również podczas biegania i skakania. Wyczuwalne jest także zgrubienie ścięgna, może pojawić się obrzęk. Jeśli ból pojawi się nagle może to oznaczać, że ścięgno Achillesa zostało naderwane i konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarza.
Sami możemy przeprowadzić test sprawdzający czy nie mamy problemów ze ścięgnem Achillesa. Wystarczy tylko kciukiem i palcem wskazującym lekko poszczypać się wzdłuż ścięgna w górę i w dół. Jeśli nie odczuwamy przy tym żadnego bólu to świetnie, znaczy, że z naszym ścięgnem Achillesa jest wszystko w porządku. Gdy jednak poczuliśmy ból musimy zastanowić się czy nie jest nam potrzebna konsultacja lekarska.
Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie i operacja
Leczenie zaczyna się od odpoczynku, ma to na celu zatrzymanie rozwijającego się stanu zapalnego. W poważniejszych przypadkach może się okazać, że niezbędne jest unieruchomienie stawu skokowego. Ulgę przynosi obłożenie chorej kończyny lodem. Lekarz może też zalecić branie leków zmniejszających ból i obrzęk. Warto też zastanowić się nad fizykoterapią, która w leczeniu ścięgna Achillesa jest bardzo pomocna. Gdy jednak te wszystkie zabiegi nie przynoszą efektu należy rozważyć leczenie operacyjne.
Ścięgno Achillesa ćwiczenia
A>by uniknąć kontuzji ścięgna Achillesa najlepiej dbać o swoja tężyznę fizyczną. Nie musza to być forsowne ćwiczenia, ale pływanie, jazda na rowerze, czy nawet spacery to już coś. Druga sprawa, to jeśli zabieramy się za sport nie pomijajmy rozgrzewki. Ważna jest też nasza dieta, bogata w witaminy i minerały oraz picie dużej ilości wody i wysypianie się. Nie nadużywajmy alkoholu, ograniczmy kofeinę i spróbujmy zrezygnować z palenia papierosów. Uprawiajmy sport na miękkich powierzchniach. Zainwestujmy w wygodne obuwie. A dzięki temu uda nam się cieszyć naszymi ścięgnami jak najdłużej. Leczenie i operacja na zapalenie naderwanego, bądź zerwanego ścięgna Achillesa wykonujemy w naszej Poradni Chorób Stopy.