• Zapalenie ścięgna Achillesa

  Ścięgno Achillesa

   

  Czy wiecie, że ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w naszym ciele? Jest ono łącznikiem pomiędzy mięśniami łydki, a kością pięty. Używane jest gdy chodzimy, biegamy i skaczemy. I choć ścięgno Achillesa może wytrzymać naprawdę wiele, to niestety ma też skłonność do stanów zapalnych, wynikających z jego nadmiernego eksploatowania, urazów czy choroby.

  Rozróżniamy dwa rodzaje zapalania ścięgna Achillesa:

  Zapalenie ścięgna Achillesa - leczenie i operacja

  Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie i operacja

  > ostre, gdy następuje nagle i trwa kilka dni, a związane jest np. z bardzo intensywnym treningiem,
  > oraz zapalenie przewlekłe, które trwa przez dłuższy okres czasu.

  Objawy zapalenia

  Głównym objawem zapalenia ścięgna Achillesa jest ból za piętą. Bardzo często najsilniejszy ból jest umiejscowiony około 2-4 cm nad piętą, to tam właśnie ścięgno przyczepia się do pięty i ten obszar jest właśnie najbardziej podatny na urazy. Osoby, które mają zapalenie ścięgna Achillesa skarżą się na ból, który następuje po okresie bezruchu, np. rano po wstaniu z łóżka lub po dłuższym siedzeniu. Ból odczuwalny jest również podczas biegania i skakania. Wyczuwalne jest także zgrubienie ścięgna, może pojawić się obrzęk. Jeśli ból pojawi się nagle może to oznaczać, że ścięgno Achillesa zostało naderwane i konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarza.

  Sami możemy przeprowadzić test sprawdzający czy nie mamy problemów ze ścięgnem Achillesa. Wystarczy tylko kciukiem i palcem wskazującym lekko poszczypać się wzdłuż ścięgna w górę i w dół. Jeśli nie odczuwamy przy tym żadnego bólu to świetnie, znaczy, że z naszym ścięgnem Achillesa jest wszystko w porządku. Gdy jednak poczuliśmy ból musimy zastanowić się czy nie jest nam potrzebna konsultacja lekarska.

  Leczenie i operacja

  Leczenie zaczyna się od odpoczynku, ma to na celu zatrzymanie rozwijającego się stanu zapalnego. W poważniejszych przypadkach może się okazać, że niezbędne jest unieruchomienie stawu skokowego. Ulgę przynosi obłożenie chorej kończyny lodem. Lekarz może też zalecić branie leków zmniejszających ból i obrzęk. Warto też zastanowić się nad fizykoterapią, która w leczeniu ścięgna Achillesa jest bardzo pomocna. Gdy jednak te wszystkie zabiegi nie przynoszą efektu należy rozważyć leczenie operacyjne.

  Ćwiczenia

  A>by uniknąć kontuzji ścięgna Achillesa najlepiej dbać o swoja tężyznę fizyczną. Nie musza to być forsowne ćwiczenia, ale pływanie, jazda na rowerze, czy nawet spacery to już coś. Druga sprawa, to jeśli zabieramy się za sport nie pomijajmy rozgrzewki. Ważna jest też nasza dieta, bogata w witaminy i minerały oraz picie dużej ilości wody i wysypianie się. Nie nadużywajmy alkoholu, ograniczmy kofeinę i spróbujmy zrezygnować z palenia papierosów. Uprawiajmy sport na miękkich powierzchniach. Zainwestujmy w wygodne obuwie. A dzięki temu uda nam się cieszyć naszymi ścięgnami jak najdłużej. Leczenie i operacja na zapalenie naderwanego, bądź zerwanego ścięgna Achillesa wykonujemy w naszej Poradni Chorób Stopy.

  Zapalenie ścięgna Achillesa
  Oceń
  Dodaj komentarz →
 • Opublikowany przez Eugeniusz w 28 maja 2014, 09:20

  Dzień dobry , od kilku miesięcy bolą mnie obydwie stopy ; od pięty do wysokości około kostki.Ćwiczę okrężne obroty stopy,rychy wzdłużne stopy , po rozchodzeniu ból jest nieco mniejszy. Mam 63 lata teraz mniej chodzę ,mam pracę siedzącą i podczas siedzenia też czuję ścięgna. Co mam z tym robić? Pozdrawiam E. Krysiak

  Odpowiedz →
  • Opublikowany przez Poradnia Chorób Stopy w 10 lipca 2014, 14:43
   Odpowiedz Eugeniusz

   Szanowna Pani, aby udzielić rzetelnej porady niezbędna jest wizyta u specjalisty chirurga stopy ponieważ dopiero po zbadaniu stopy i stawu skokowego doktor będzie mógł postawić diagnozę i zalecić dalsze postępowanie, pozdrawiamy, Poradnia Chorób Stopy

   Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Julita w 26 stycznia 2015, 22:18

  Witam.Kilka miesęcy temu uszkodziłam ścięgno achillesa w bardzo dziwny sposób.Zmiażdżylam je sobie.Pięta bolała kilka miesięcy,ale zbagatelizowałam i nie poszłam do lekarza.Obecnie kilka centymetrów nad piętą zrobiła mi się narośl,co jakiś czas puchnie kostka i boli.Poszłam do chirurga i na usg.Wyszło zapalenie ścięgna oraz mięśni.Chciałabym się dowiedzieć co mnie czeka.Jak ktoś wie to proszę o odpowiedź.Z góry dziękuję.

  Odpowiedz →
  • Opublikowany przez Poradnia Chorób Stopy w 2 lutego 2015, 23:24
   Odpowiedz Julita

   Szanowna Pani, w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa czeka Panią długi proces rehabilitacji. Jednak najpierw polecam Pani wybrać się z wykonanymi badaniami do chirurga stopy, aby dokładnie sprawdził czy sama rehabilitacja będzie wystarczająca, pozdrawiamy Poradnia Chorób Stopy

   Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Sławek w 2 marca 2015, 13:58

  Witam, od kilku dni odczuwam ból nad piętą, przypuszczam, że to ścięgno Achillesa. Ból się pojawił bez żadnego urazu. Początkowo myślałem, że od zimowych butów, bo troszkę mnie uciskały. Po zmianie obuwia jest lepiej ale dalej czuję ból. Obrzęku nie ma. Niedawno podjąłem pracę w pozycji stojącej, wcześniej nie musiałem tyle czasu dziennie stać i chodzić. Proszę o poradę, co mogę jeszcze zrobić?

  Odpowiedz →
  • Opublikowany przez Dorota w 13 kwietnia 2015, 14:14
   Odpowiedz Sławek

   Witam,

   Objawy, które Pan podaje nie dają całego obrazu schorzenia. Być może w Pana przypadku sprawdziłyby się indywidualnie dobierane wkładki ortopedyczne również ze względu na rodzaj pracy jaką Pan wykonuje. Jednak zachęcam przed podjęciem jakiejkolwiek terapii do konsultacji lekarskiej u ortopedy specjalizującego się w schorzeniach stopy. Jeśli zdecyduje się Pan na wizytę w naszej Poradni zapraszam do kontaktu pod nr tel. 660 288 244
   Pozdrawiam,
   Dorota Łoś

   Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Jadwiga w 19 kwietnia 2015, 14:59

  Witam.
  Po bardzo długim, bo przeszło półrocznym leczeniu szpitalnym (martwicze zapalenie trzustki ), zaczęły mi puchnąć kostki nóg. Ponieważ w czasie choroby doszło do odbiałczenia organizmu uznano to za przyczynę tego stanu rzeczy. Mnie jednak bolą ścięgna achillesa, powstały także na nich małe, bolesne zgrubienia. W moim przypadku odpada jako przyczyna przeciążenie, wręcz przeciwnie w trakcie pobytu w szpitalu chodziłam bardzo mało. Nie wiem do jakiego specjalisty powinnam się udać w celu ustalenia właściwej diagnozy.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz →
  • Opublikowany przez Dorota w 20 maja 2015, 11:17
   Odpowiedz Jadwiga

   Szanowna Pani,

   Powinna się Pani zgłosić do internisty lub reumatologa. Dolegliwości które Pani podaje nie są wskazaniem do konsultacji chirurga stopy.

   Pozdrawiamy,
   Poradnia Chorób Stopy

   Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Rafal w 25 maja 2015, 14:48

  Witam! Podczas treningu i wykonywaniu sprintu poczulem ból w ściegnie achillesa. Po powrocie do domu bylo dobrze lecz o poranku bol sie nasilil. Dzis mija prawie miesiac chodzenie nie sprawia mi problemów lecz podczas biegu lub skaknia dolegliwosc powraca. Czuje ,ze jest w jednej nodze ściegno duzo szersze niż w drugiej. I mam pytanie jaki jest czas samoregeneracji i czy jest ona mozliwa czy konieczne jest leczenie operacyjne? Dodam iż czytałem ,że ściegno goi sie długo ale jak długo? i czy wroci do poprzedniego stanu bez ingerencji lekarza. Pozdrawiam

  Odpowiedz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Zapalenie ścięgna Achillesa
Oceń