• Rehabilitacja stawu skokowego

  Jak przebiega rehabilitacja stawu skokowego

  rehabilitacja stawu skokowego

  rehabilitacja stawu skokowego

    Skręcenie stawu skokowego to bardzo częsta dolegliwość stawu skokowego pojawiająca się często w wyniku kontuzji sportowej. Powstaje poprzez nienaturalne wygięcie stopy, gdy źle ją postawimy zwłaszcza na nierównej i twardej powierzchni lub w trakcie prowadzenia intensywnego wysiłku sportowego i gwałtownych ruchów bez uprzedniej rozgrzewki. Przyczyną skręcenia stawu skokowego mogą być tak mikrourazy. Objawami skręcenia stawu skokowego jest ból, wystąpienie opuchlizny i zaczerwienia, a także siniaków świadczących o mikrowylewie krwi do tkanek. Ponadto występuje niestabilność stawu i ograniczony zakres ruchu. Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania uszkodzenia stawu skokowego. Pod stopniem pierwszym kryje się naciągnięcie więzadeł i torebki stawowej. Stopień drugi oznacza rozwłóknienie, stopień trzeci rozerwanie stawu skokowego, a stopień czwarty rozerwanie z odłamaniem elementu kostnego. Klasyfikacja urazu do konkretnego stopnia uszkodzeń następuję w wyniku metod diagnostycznych, do których zalicza się badanie fizykalne, badanie RTG oraz badanie rezonansu magnetycznego stopy. Prawidłowe rozpoznanie i zaklasyfikowanie powstałego uszkodzenia jest istotnym elementem leczenia, gdyż w zależności od rodzaju i stopnia uszkodzenia podejmowane są inne techniki leczenia. Najczęściej jest to leczenie przy pomocy ultradźwięków, stosowanie ćwiczeń rehabilitacyjnych pod okiem fizjoterapeuty, a gdy to okazuje się za mało skuteczne przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny, po  którym następuje rehabilitacja stawu skokowego. Obejmuje ona początkowo bardzo proste ćwiczenia izometryczne, wykonane bez żadnego obciążenia. Następnie rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego obejmuje ćwiczenie całej kończyny dolnej, a także ćwiczenia o charakterze wytrzymałościowym. Nie należy zapominać, że rehabilitacja stawu skokowego jest długotrwałym i powolnym procesem, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Ponadto by nie doprowadzić do pogłębienia się uszkodzeń lub powstania kolejnych urazów należy zaopatrzyć się w specjalne szyny lub unieruchomić kończynę zwykłym bandażem.

  Rehabilitacja stawu skokowego
  Oceń
  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Rehabilitacja stawu skokowego
Oceń