Wielu z nas dolegliwości stopy kojarzy z bólem stóp lub bólem pięt, natomiast często ignorowany jest problem bólu śródstopia. Jest to ból, który dotyczy części przedniej stopy, najczęściej od strony podeszwowej i grzbietowej. Problem jest dość poważny, gdyż ból śródstopia może powodować rozwój procesu zapalnego, który obejmie także ścięgna czy mięśnie. Szczególnie narażone na tę dolegliwość są kobiety, w wieku 30 do 80 lat. Ponadto dodatkowymi czynnikami ryzyka jest płaskostopie, nieodpowiednio dobrane obuwie oraz ogólny nie najlepszy stan fizyczny pacjenta.
Ból Śródstopia
Przyczyn wystąpienia bólu śródstopia, podobnie jak innych dolegliwości stóp, jest bardzo dużo jednak na pierwszym miejscu zazwyczaj występuje zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Przykładem może być bieganie połączone z źle dobranym obuwiem, dodatkowo bieganie na zbyt twardej nawierzchni i na zbyt długim dystansie. Istotnymi kwestiami wpływającymi na ból śródstopia są zmiany anatomiczne i deformacje stopy takie jak występowanie palucha koślawego lub sztywnego, występowanie palucha młoteczkowatego czy podeszwowe zagięcie śródstopia.
Ból Śródstopia – leczenie
Wśród przyczyn warto wspomnieć także o schorzeniach ogólnoustrojowych takich jak dna moczanowa czy reumatoidalne zapalenie stawów z promieniującym bólem do śródstopia, a także otyłość, która może powodować bardzo poważne powikłania wśród których znajdują się uszkodzenia stawu kolanowego czy zwyrodnienia w okolicy kości krzyżowej.
Rekomendowane przez lekarzy sposoby leczenia tej dolegliwości stóp (ból śródstopia) to w pierwszej kolejności stosowanie zimnych okładów z lodów celem zmniejszenia obrzęku, następnie zastosowanie ciepłych opatrunków. Bardzo ważne jest również stosowanie dopasowanych i wyprofilowanych wkładek ortopedycznych do butów lub wkładek, które są wypełnione powietrzem oraz chodzenie w butach na płaskim obcasie, by nie narażać stopy na zbytnie przeciążenia. Warto pamiętać także o odpowiednim dopasowaniu butów do rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej oraz podejmowanie owej aktywności w stopniu umiarkowanym.