• Paluch koślawy i sztywny – najczęstsze deformacje stopy

  Paluch koślawy i sztywny – najczęstsze deformacje stopy

    Istnieje powszechne przekonanie, że deformacje stopy znacznie częściej są przypadłościami kobiet niż mężczyzn z uwagi na delikatniejszą budowę stopy. I owszem ma to potwierdzenie w kontekście zniekształcenia jakim jest paluch koślawy, jeśli chodzi natomiast o deformację o nazwie paluch sztywny zdecydowanie częściej dotyka on jednak mężczyzn.

  paluch sztywny

  paluch sztywny

    Paluch koślawy jest spowodowany w dużej mierze noszeniem butów na obcasie, zakończonych wąskim czubkiem – stad zdecydowanie częściej problem ten dotyczy kobiet. Paluch koślawy znany pod potoczną nazwą haluks jest deformacją stopy powodującym boczne odchylenie palucha ku stronie zewnętrznej i powstanie bolesnego guza. Paluch koślawy wymaga leczenia, pozostawiony bez ingerencji lekarskiej może spowodować wystąpienie poważnego stanu zapalnego torebki stawowej oraz rozwój dalszych zniekształceń stopy. Leczenie w formie mało zaawansowanej choroby opiera się na stosowaniu wkładek ortopedycznych i nakładek żelowych lub silikonowych na palucha celem zagwarantowania odpowiedniego obciążenia stopy podczas ruchu. Stosowane są również specjalne kliny na palucha mające za zadanie utrzymanie go w poprawnej anatomicznie pozycji. Jeśli tego typu leczenie nie przynosi rezultatów pozostaje leczenie operacyjne, które jest znacznie bardziej skuteczne w walce z paluchem koślawym.

    Męskim odpowiednikiem dolegliwości dotyczącej kobiet jest paluch sztywny, który jest schorzeniem polegającym na ograniczeniu ruchu pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, któremu dodatkowo towarzyszy dotkliwy ból i sztywność palucha. Przyczyną występowania palucha sztywnego jest powstawanie wyrośli kostnych na powierzchni stawowej lub doznany uraz. Ważną różnicą w odniesieniu do palucha koślawego jest fakt, iż w przypadku palucha sztywnego odchylenie jest niewielkie lub praktycznie w ogóle nie występuje. Mimo to istnieje konieczność leczenie palucha sztywnego, a wybór metody leczenia uzależniony jest od stopnia zmian zwyrodnieniowych.

  Tagi: paluch koślawy

  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej