Lekarze ortopedzi informują, iż jedną z częstszych dolegliwości stopy, na którą skarżą się pacjenci są odciski pod stopami czyli zrogowaciały naskórek powstały w wyniku długotrwałego, lokalnego ucisku lub w wyniku tarcia. Przyczyną takiego zjawiska mogą być niewygodne, uciskające buty, przez co tkanka skórna chcąc się bronić staje się coraz bardziej twarda i zrogowaciała i ostatecznie tworzy bolesne odciski pod stopami. Ból wynika z występowania rdzenia o kształcie stożkowatym, który nieleczony wrasta głębiej w skórę i może nawet do prowadzić do przebicia tkanki miękkiej.
Co zrobić by problem odcisków pod stopami nas nie dotyczył? Po pierwsze należy pamiętać o odpowiednim doborze obuwia, ważne jest by było ono wygodne, przewiewne i nie uciskało stopy. Powinniśmy zrezygnować także ze zbyt ciasnych rajstop i skarpet. Warto zadbać również o pielęgnację i codzienną higienę stóp, pamiętając o starannym wysuszeniu przestrzeni międzypalcowej po każdej kąpieli. W przypadku odnawiających się odcisków należy wybrać się do lekarza specjalisty, gdyż być może odciski pod stopami będą efektem innej, bardziej poważnej i niekiedy niebezpiecznej deformacji stopy. Wówczas najprawdopodobniej zostaną przepisane specjalne wkładki ortopedyczne do butów. Pozwolą one na wyeliminowanie lub zmniejszenie zniekształceń stopy, a tym samym występowanie odcisków pod stopami.
Samo leczenie odcisków polega natomiast przede wszystkim na ochronie miejsca, w którym pojawiło się zrogowacenie. Służą do tego plastry, specjalne poduszeczki chroniące przed zbyt dużym naciskiem i przeciążeniem. Stosowane są także kremy zmiękczające i nawilżające oraz zalecany jest peeling, by usunąć zrogowaciały naskórek. Nie tylko w profilaktyce, ale także w leczeniu należy pamiętać o wkładkach ortopedycznych do butów, które pozwolą uchronić się przed pojawieniem się kolejnych odcisków.
Jeśli jednak mimo odpowiedniej profilaktyki doszło do tego, że na naszej skórze pojawiło się zrogowacenie, należy podjąć leczenie. Pierwszym etapem leczenia odcisków jest osłonięcie miejsca zrogowacenia. Przydatne do tego będą plastry lub specjalne poduszeczki chroniące przed nadmiernym uciskiem. Leczenie odcisków obejmuje także stosowanie kremów nawilżających i zmiękczających oraz regularny peeling zrogowaciałej warstwy naskórka. Można zastosować także sposoby domowe takie jak moczenie stóp w wodzie z solną, co przynosi natychmiastową ulgę i niweluje ból.