KOŚLAWOŚĆ PIĘT:
Koślawość pięt – w normalnych warunkach w pozycji stojącej kości piętowe ustawione są w niewielkiej koślawości w stosunku do osi długiej goleni. Przyczynia się to do efektywniejszego chodu. W momencie uderzania piętą o podłoże podczas wykonywania kroku taka pozycja powoduje wytłumienie części energii. W fazie odbicia, kiedy ciężar ciała przenosimy na druga kończynę dolną, funkcja ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego powoduje ustawienie pięty w szpotawości a przez to zablokowanie stawu poprzecznego stępu. Umożliwia to efektywne przekazanie energii ze ścięgna Achillesa na śródstopie a dzięki temu efektywne wybicie z przodostopia. Fizjologiczna koślawość pięt nie powinna przekraczać 5-7 stopni. Większa koślawość zaburza właściwą biomechanikę chodu i może przyczynić się do wystąpienia dolegliwości bólowych. Koślawość pięt może mieć różnorodne przyczyny.
Koślawość pięt u dzieci:
Koślawość pięt u dzieci wynika najczęściej z uogólnionej wiotkości łącznotkankowej i w znacznej części przypadków jest bezobjawowa. Towarzyszy jej często obniżenie łuku podłużnego przyśrodkowego (tzw. stopa płasko-koślawa). Z czasem dochodzi do przykurczu ścięgna Achillesa, który nasila deformację. Często współistnieje koślawość kolan. Leczenie tego stanu polega na zastosowaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych korygujących ustawienie kości piętowych, a przez to często i innych elementów układu kostno-szkieletowego (kolana, stawy biodrowe, odcinek L/S kręgosłupa). Dodatkowo istotna jest indywidualna rehabilitacja podczas której prowadzi się reedukację chodu oraz wykonuje ćwiczenia rozciągające mięśnie tylnej grupy goleni i ścięgno Achillesa.
Koślawość pięt u dorosłych:
Koślawość pięt u dorosłych, u których koślawość pięt i płaskostopie podłużne do tej pory nie występowały schorzenie to ma inne przyczyny. Najczęstszą z nich jest niewydolność ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego. Objawia się ono dolegliwościami bólowymi w okolicach kostki przyśrodkowej, a z czasem trudnością i bólem podczas stania na palcach oraz stopniowym zapadaniem się łuku podłużnego przyśrodkowego stopy. W zaawansowanej deformacji, pięta ustawia się w znacznej koślawości i dochodzi do ucisku struktur znajdujących się po bocznej stronie stawu skokowego. Leczenie w początkowym stadium jest nieoperacyjne (leki przeciwzapalne, odciążanie kończyny, rehabilitacja). Niestety większość pacjentów trafia do chirurga stopy zbyt późno z zaawansowana deformacją tyłostopia. W takich przypadkach skuteczne jest jedynie leczenie operacyjne. W mniej zaawansowanych stadiach wykonuje się przeszczepy ścięgien których celem jest zastąpienie funkcji ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego. W utrwalonych deformacjach skuteczne są zabiegi polegające na usztywnieniach stawów tyłostopia.
Tagi: koślawość pięt
PORADNIA CHORÓB STOPY: KOŚLAWOŚĆ PIĘT
Skontaktuj się z nami i umów na wizytę: (22) 127-07-07