Jedną z częściej spotykanych kontuzji jest uraz stawu skokowego, który potocznie nazywamy skręceniem kostki.
Dochodzi do niego podczas ruchu, gdy na przykład staniemy na nierównym podłożu, co spowoduje nadmierny ruch w stawie skokowym, który prowadzi właśnie do skręcenia kostki. W wyniku tego niefortunnego kroku nasza torebka skokowa jest naciągnięta lub naderwana, a czasami również przerwana. Pocieszający jest fakt, że takie kontuzje dosyć szybko się goją, a przy tym nie mamy żadnych skutków ubocznych. Niestety poważniejsze urazy mogą powodować długo trwający ból i niestabilność uszkodzonego stawu.
Ostre skręcenie stawu skokowego może doprowadzić do złamania i wtedy niezbędne jest leczenie operacyjne, które ma na celu nastawienie i zespolenie kostek.
Staw skokowy jest bezpośrednim połączeniem stopy oraz goleni. Ma wyjątkową budowę, gdyż zakończenie kości skokowej idealnie pasuje do widełek utworzonych przez końce kości piszczelowej oraz strzałkowej, co też powoduje, iż ruchy stawu skokowego odbywają się na jednej tej samej płaszczyźnie. W okolicy stawu skokowego przebiega trzynaście mięśni i zupełnie żaden nie jest do niego przyczepiony. Ruch stawu zapewniają więzadła i przenoszenie ruchu z kości stępu oraz goleni. Takie ukształtowanie kostki sprawia, iż jest ona wielce stabilna oraz zwarta, jednak poddawana przeciążeniom podczas codziennego ruchu jest bardzo podatna na urazy. Zwykle spotykamy się ze skręceniem albo zwichnięciem stawu skokowego, które jest spowodowane wygięciem stopy a nierzadko skutkuje pęknięciem torebki stawowej. Częstymi urazami są także złamania kości tworzących staw, niestabilność stawu, jak i zwyrodnienia stawu. Jeśli odczuwasz uporczywy ból w kostce, bądź ograniczenie jej ruchów, zauważyłeś obrzęk albo krwiak, masz problem z poruszaniem stopą, to koniecznie niezwłocznie zgłoś się na konsultację do specjalisty Poradni Chorób Stopy. Nie warto czekać – z pozoru niewinnie wyglądające urazy stawu skokowego i kostki mogą skutkować niestabilnością oraz powikłaniami. Już dziś zapisz się na wizytę do naszego ortopedy.
Stopa zbudowana jest z dwudziestu sześciu kości połączonych ze sobą systemem więzadeł, a jej ruch zapewniają mięśnie zewnętrzne, jak i mięśnie wewnętrzne. Stopa odpowiada za stabilną postawę naszego ciała – podczas ruchu i w pozycjach statycznych. Jej niezwykle złożony układ często ulega naruszeniu przy urazach mechanicznych i w wyniku chorób o różnym podłożu. Spotykamy zarówno złamania kości śródstopia i palców, jak i zniekształcenia, których przyczyną jest nadmierne obciążenie stopy, bądź używanie nieodpowiednich butów, które naruszają zasady mechaniki stopy. Płaskostopie, koślawe paluchy, halluksy, bądź ostrogi piętowe to powszechnie znane choroby, które powodują uporczywy ból oraz utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli odczuwasz silny ból stopy, ból śródstopia, bóle pięty czy któregokolwiek z palców stopy, to niezbędna jest konsultacja ortopedyczna w Poradni Chorób Stopy. Nie lekceważ nawet mniejszych dolegliwości, gdyż mogą one być początkiem poważnej choroby – zapisz się na wizytę i konsultację.
Najczęstszą kontuzją kostki jest jej skręcenie. Tego typu kontuzja kostki częsty uraz, jednakże nie wśród narciarzy, których chronią buty stabilizujące staw skokowy. Jeżeli podczas skręcenia dojdzie tylko do nadciągnięcia torebki stawowej oraz więzadeł, jej ból na ogół nie przeszkadza w chodzeniu, a obrzęk jest niewielki. Przy częściowym, bądź całkowitym przerwaniu więzadeł oraz torebki stawowej ból jest silny i może w ogóle uniemożliwić obciążanie nogi. Towarzyszy mu znaczny obrzęk oraz krwiak. Co wtedy zrobić? Jeśli uszkodzenie tkanek jest nieznaczne, wystarczy przykładać bardzo zimne kompresy, ograniczyć chodzenie do minimum, trzymać nogę w poziomie oraz lekko usztywnić kostkę opaską elastyczną albo bandażem. Dolegliwości zmniejszają specjalistyczne maści i żele o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwobrzękowym. W przypadku znacznego obrzęku, krwiaka, silnego bólu, koniecznie wybierzmy się do ortopedy.