Kończyna dolna narażona jest na wiele urazów. Jedne z najczęstszych dolegliwości, na które skarżą się pacjenci spowodowane są doznanym urazem lub wystąpieniem zniekształcenia anatomicznego stopy. W pierwszym przypadku najczęściej mamy do czynienia z problem naderwania ścięgna Achillesa, w drugim z haluksami. Schorzenia te różnią się zarówno przyczynami, jak i objawami, punktem wspólnym jest jednak konieczność operacji i ścięgna Achillesa i haluksów.
Ścięgno Achillesa, które zostało naderwane w wyniku długotrwałego, jednostajnego ruchu lub intensywnego wysiłku fizycznego bez uprzedniej odpowiedniej rozgrzewki powoduje opuchliznę łydki, jej zaczerwienie oraz wystąpienie siniaka, będącego efektem wylewu krwi. Naderwaniu towarzyszy także ból, początkowo niezbyt przejmujący, z czasem jedna bardzo ostry i uniemożliwiający swobodne poruszanie się. Leczenie naderwanego ścięgna z reguły przebiega w sposób nieoperacyjny poprzez stosowanie zimnych okładów i maści przeciwzapalnych celem eliminacji obrzęku i bólu, a także poprzez unieruchomienie lub odciążenie stopy, by nie dopuścić do dalszych urazów. W przypadku całkowitego zerwania ścięgna lub jego uszkodzenia powyżej 25% powierzchni operacja ścięgna Achillesa jest niezbędna. Może przebiegać z zastosowaniem różnych metod, jednak najczęściej operacja ścięgna Achillesa opiera się na cięciu podłużnym lub zabiegu przezskórnym, mającym na celu łączenie końcówek zerwanego ścięgna.
W przypadku haluksów powodujących deformację stopy i doprowadzających często do stanu zapalnego i stadium choroby, w którym ruch staje się ograniczony leczenie jest także bardzo ważne. Pierwszym etapem jest leczenie objawowe poprzez stosowanie wyprofilowanych wkładek do butów lub poprzez farmakoterapię, drugim etapem natomiast zdecydowanie bardziej skutecznym jest operacja na haluksy. Pozwala ona na odtworzenie tkanek miękkich oraz przecięciu kości np. kości paliczka bliższego palucha a następnie zespoleniu tych elementów. Operacja na haluksy pozwala na szybszy powrót do pełnej aktywności fizycznej.