HALLUXY
Halluxy nie zawsze pojawiają się one tylko przez to, że zaniedbaliśmy nasze stopy. Tak naprawdę tego typu deformacje mogą mieć podłoże genetyczne. Jak wykazały badania uwarunkowanie genów znacząco, wpływa na występowanie wspominanego schorzenia.
HALLUX LECZENIE I OPERACJA
Określamy przyczynę deformacji: halluxy muszą więc być odpowiednio zdiagnozowane. Inaczej tak naprawdę nie wiemy, z jakiego powodu doszło do deformacji stopy. Każdy kto spotyka się z takim problem bardzo długo waha się, aby pójść z tym do lekarza. Tylko specjalista jest w stanie powiedzieć co się, dzieje z naszymi stopami oraz co powinniśmy w tym przypadku zrobić. Nic więcej dziwnego, że nasza bierność przyczynia się tylko do pogłębienia naszych problemów. Hallux leczenie to dobre wyjście pod warunkiem, że jesteśmy świadomi problemu, z jakim mamy do czynienia to nie są żarty każde tego typu zagrożenie musimy brać na poważnie, jeśli naprawdę chcemy oszczędzić sobie bólu i innych problemów, jakie wynikają z zabiegu. Po co nam to wszystko skoro możemy rozprawić się z tym problemem szybciej, zanim zdąży on nam tak naprawdę poważnie zaszkodzić.
HALLUX
Co zwiększa ryzyko deformacji: wielu lekarzy na etapie profilaktyki wymienia przyczyny powstawania haluksów. Mówi się między innymi o dużej nadwadze oraz niewłaściwym obuwiu niedostosowanym do naszej stopy. Z czasem tego typu rzeczy mogą przyczynić się do deformacji stopy. Nie będzie to od razu aż tak widoczne, ale po czasie wspomniana deformacja zacznie przybierać inny kształt i wówczas stopa będzie wyglądać bardzo nieestetycznie. Płaskostopie podłużne również przyczynia się do większej szansy na deformację dlatego też trzeba likwidować także skutki nie tylko same przyczyny, jeśli chcemy czuć się bezpieczni. Należy się obawiać, ponieważ zagrożenie jest naprawdę realne i może nas dotknąć w najmniej spodziewanym momencie. W chwili gdy odczuwamy pierwsze dolegliwości z tym związane to właśnie w tym czasie, powinniśmy już udać się do lekarza. Jeśli nie zlekceważymy pierwszych objawów to halluxy nie będą w żaden sposób dla na groźne i skończy się tylko na leczeniu z wykorzystaniem leków a wszystkie zmiany po prostu ustąpią. Halux leczenie to metoda którą możemy wypróbować tylko w mniej zaawansowanych przypadkach w każdym innym, skończy się to na stole operacyjnym. Tu nie chodzi o to, aby kogoś przestraszyć konsekwencją naszych zaniedbań, ale aby wzbudzić w innych ludziach potrzebę dbania o własne zdrowie. Tylko wtedy możemy mówić o zapobieganiu, a nie tylko o leczeniu, które w każdym przypadku odnosi różny skutek. Dlatego lekarze przestrzegają, aby w chwili, gdy zaobserwuje się niewielkie zmiany od razu leczyć problem, a nie czekać aż stanie się on bardziej poważny. W takich wypadkach pomocna może być konsultacja ortopedyczna. Specjalista dokładnie obejrzy stopę, po czym wyda właściwą diagnozę. Oczywiście może być jeszcze czas na wprowadzenie korekty wówczas leczenie skupi się głównie na wyeliminowaniu zgubnych przyzwyczajeń, które mogą prowadzić do powstania deformacji stopy. Bądźmy świadomi i nie ignorujmy zagrożenia haluxa.
Tagi: hallux, hallux leczenie, halluxy, halluxy operacja, halux
PORADNIA CHORÓB STOPY: HALLUX, HALLUX LECZENIE, HALLUXY HALLUXY OPERACJA, HALUX
Skontaktuj się z nami i umów na wizytę: (22) 127-07-07
Wysokie obcasy i ciasne noski szpilek to najczęstsza przyczyna powstawania halluksów u kobiet. Niewygodne, wąskie buty sprawiają, że stopa brzydko się zniekształca, w wyniku czego nasz pierwszy paluch odchyla się.
Halluxy, czyli paluchy koślawe, ich nazwa pochodzi z tłumaczenia łacińskiego hallux valgus, czyli właśnie paluch koślawy. Paluch koślawy to nabyte bądź wrodzone zniekształcenie w obrębie stopy polegające na koślawym ustawieniu palucha i szpotawym ustawieniu I kości śródstopia, któremu zwykle towarzyszy płasko-kośkawe ustawienie stopy. Wielkość kąta pomiędzy osią długą palucha a osią I kości śródstopia przekracza 20 stopni. Skutkiem tego jest wystawanie po stronie przyśrodkowej stopy – głowy I kości śródstopia.
Halluxy – przyczyny oraz dolegliwości
U ponad 60 % chorych występują uwarunkowania genetyczne – halluxy występują rodzinnie, halluxy mogą powodować również czynniki zewnętrzne: przykurcz ścięgna Achllesa lub mięśnia brzuchatego łydki, płaskostopie, noszenie ciasnego obuwia.
Deformacja ta jest widoczna gołym okiem i nie wygląda najlepiej. Ale oprócz tego, że paluch koślawy nie wygląda najpiękniej, to nieleczony prowadzi do coraz głębszych zmian, takich jak zapalenie kaletki, czy bolesne modzele. Więc jak leczyć haluksy, gdy już nam się pojawią?
Hallux leczenie
Zacznijmy od wizyty od ortopedy (hallux leczenie) i od zmiany obuwia na wygodne, na niższym obcasie, z szerokim noskiem. Lekarz obejrzy nasze stopy i będzie mógł ocenić jak daleko zaszedł proces deformacji. Może się okazać, że potrzebne będzie zamówienie specjalnych wkładek, które mają na celu podpieranie sklepienia poprzecznego stopy. Lekarz może nam zalecić również gimnastykę korekcyjną, która wzmocni cały układ stabilizujący stopę. Jeśli nastąpiło zapalanie kaletki możemy ulżyć sobie nosząc odpowiednie ochraniacze, mocząc stopy w wodzie z dodatkiem soli, a także przyjmując leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Niekiedy stosuje się specjalne buty, które mają wzmocnione podeszwy. Takie obuwie ma odciążać chory paluch (hallux) w czasie ruchu.
Ważne jest również aby dawać stopom jak najwięcej odpocząć, chodząc boso po piasku i trawie, ale nie możemy też zapominać o wysiłku fizycznym. Jazda na rowerze i pływanie na pewno nie zaszkodzą.
HALUX LECZENIE
Czasami może się okazać, że te metody nie przyniosły choremu ulgi. Wynikać to może z tego, że nasze nawyki są jednak zbyt mocne i ciężko nam je zmienić na korzyść dla naszych stóp. Inna sprawa, to fakt, iż do ortopedy bardzo często udajemy się, gdy dolegliwości bólowe są na tyle duże, że utrudniają nam sprawne funkcjonowanie, a wtedy zmiany kostne są już tak daleko posunięte, że ani ćwiczenia, ani odpowiednie obuwie i wkładki nie mogą ich naprawić. Co wtedy?
Sposoby leczenia halluxów zależą od rodzaju oraz stopnia zniekształcenia stopy. Zapobieganie paluchom koślawym polega na noszeniu odpowiednich butów. W razie wystąpienia stanu zapalnego kaletki maziowej powinno się stosować różnego rodzaju ochronę – poduszeczki, kółka ochronne. W przypadku zauważenia pierwszych objawów pomocne mogą okazać się różnego rodzaju aparaty korygujące, jak również ćwiczenia wsparte fizykoterapią, obniżenie masy ciała, wysiłek fizyczny, zmiana butów, oraz rehabilitacja mogą dać bardzo dobre rezultaty leczenia. W zaawansowanych zmianach proponuje się leczenie operacyjne (haluxy operacja), po którym konieczne jest noszenie nowego wygodnego obuwia.
Halluxy operacja (haluxy)
Lekarz ortopeda będzie mógł ocenić jak dużą deformację mamy i na tej podstawie wybrać optymalne leczenie operacyjne halluksów. Jeśli nasze halluksy nie są zbyt zaawansowane może się okazać, że wystarczy zabieg tylko w obrębie miękkich tkanek kostnych. Podczas takiego zabiegu, przeprowadzonego w znieczuleniu podpajęczynówkowym, ustawia się prawidłowo paluch, oraz wycina przerośniętą kaletkę maziową. Gdy jest to większa deformacja niezbędna jest korekta osi kości naszej stopy (halluxy operacja).
Po zabiegu operowaną stopę usztywnia się w gipsie lub specjalnym bucie, które po około 3 tygodniach się zdejmuje. Chory w tym czasie może przyjmować środki przeciwbólowe. A po zdjęciu gipsu konieczna jest rehabilitacja.