Metatarsalgia Mortona jest jednostką chorobową, której przyczyna tkwi w uciskaniu nerwów podeszwowych stopy, które przechodzą przez więzadło poprzeczne śródstopia. Nerwy te unerwiają palce stopy. Choroba Mortona najczęściej dotyczy przestrzeni międzypalcowej II i III czyli między palcem II i III oraz między palcem III i IV. Długotrwały ucisk sprawia, że tkanka łączna zaczyna się odkładać wokół nerwu i powstaje tzw. nerwiak Mortona. Objawy towarzyszące tej chorobie to bardzo duże dolegliwości bólowe występujące w okolicy międzypalcowej, najczęściej w części podstawnej palców. Ból ten o charakterze piekącym często znacznie się nasila w pozycji stojącej oraz podczas chodu, natomiast bez obciążenia stopy maleje. Często poza dolegliwości bólowymi występujące także drętwienie czy rzadziej zanik czucia w okolicy międzypalcowej.
Przyczyny choroby Mortona nie są do końca poznane, choć wskazuje się kilka czynników które będą miały szczególny wpływ na tę chorobę. Najczęściej występuję ona u osób bardzo intensywnie uprawiających sport taki jak bieganie czy tenis ziemny, w których to głowy kości stopy są szczególnie narażone na przeciążenia i może dojść do urazów przestrzeni międzypalcowej.
Kolejną ważna przyczyną metatarsalgii Mortona są buty na wysokim obcasie i z wąskim czubkiem, które sprawiają zbyt duży ucisk w przestrzeniach międzypalcowych oraz powodują nadmierne obciążenie głowy kości palców co skutkuje prostowaniu palców oraz rozciąganiu nerwów.
Niezwykle istotne jest poprawne rozpoznanie jednostki chorobowej przez lekarza prowadzącego, służy temu test Muldera, który polega na ściśnięciu poprzecznym stopy wywołując ból. Leczenie choroby Mortona jest początkowo nieoperacyjne oparte o rehabilitację, stosowanie właściwie dobranego obuwia oraz podawanie leków przeciwzapalnych. Natomiast w późniejszym stadium konieczne jest chirurgiczne wycięcie nerwu.