• Rodzaje chorób zwyrodnieniowych stawu Lisfranca

    Schorzenia i liczne dolegliwości w obrębie stopy to jedne z najczęstszych problemów ortopedycznych. Najczęściej występujące to choroba zwyrodnieniowa stawu Lisfranca, właściwie stawu śródstopno-paliczkowego i dotyczy takich deformacji stopy jak wystąpienie palucha sztywnego lub koślawego. Paluch sztywny objawia się dużymi dolegliwościami bólowymi i postępującym ograniczeniem zakresu ruchów w stawie śródstopno-paliczkowym. Dodatkowo może pojawić się stan zapalny oraz uczucie mrowienia lub zaburzenia czucia. W ostatecznym stadium tej choroby zwyrodnieniowej stawu palucha dochodzi do stopnia nieruchomego palucha, który jest odrobinę przemieszczony względem osi kości śródstopia, nie dochodzi jednak do odchylenia koślawego palucha. Przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawu palucha jest źle dobrane obuwie, lub dużo częściej silny uraz np. uderzenie w palec. Z tego względu powszechnie uważa się, że paluch sztywny jest chorobą częściej dotykającą mężczyzn.

  choroba zwyrodnieniowa stawu palucha

  choroba zwyrodnieniowa stawu palucha

    Inną chorobą zwyrodnieniową stawu Lisfranca jest paluch koślawy, który jest deformacją powodująca odchylenia boczne palucha, pojawienie się bolesnej wyrośli kostnej oraz nachodzenie palucha na drugi palec. Najczęstszą przyczyną jest chodzenie w butach na wysokim obcasie, które powodują nieprawidłowy rozkład ciężaru ciała podczas chodu i nadmierne obciążenie palucha, który jest za mało stabilny by stanowić podporę dla całego ciała. Inną przyczyną jest także chodzenie w butach o wąskim nosku, co powoduje uciskanie paluchu, jego nachodzenie na palec drugi i odchylenie koślawe boczne. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne, oraz przyczyny ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca czy nadwaga.

    Choroby zwyrodnieniowe stawu Lisfranca wymagają leczenia, by nie pogłębiać powstałej deformacji i nie doprowadzać do stanu zapalnego. W mało zaawansowanym stadium najczęściej wystarczy korzystanie z wkładek ortopedycznych, w cięższych przypadkach należy zastosować leczenie operacyjne.

  Tagi: choroba zwyrodnieniowa stawu Lisfranca

  Rodzaje chorób zwyrodnieniowych stawu Lisfranca
  Oceń
  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Rodzaje chorób zwyrodnieniowych stawu Lisfranca
Oceń