Większość urazów stawu skokowego wydaje się bez wyleczalna i to z dobrym efektem końcowym. Zdarza się jednak, że w wyniku doznanego urazu np. skręcenia kostki czy uszkodzenia więzadeł powstają dodatkowe powikłania jakie chociażby przewlekła niestabilność stawu skokowego. Jest to zwiększona ruchomość stawu, której towarzyszą dolegliwości bólowe najczęściej dotyczące strony przednio – bocznej, uczucie niepewności i uciekania stawu, obrzęki powstające wyniku podrażnienia błony maziowej lub często powtarzające się zwichnięcia. Istnieje kilka rodzajów niestabilności. Wyróżnia się m.in. niestabilność stawu skokowego boczną i przyśrodkową, których przyczyna tkwi zazwyczaj w skręceniu kostki, a także według innego podziału niestabilność funkcjonalną i mechaniczną.
Jeśli mamy do czynienia z niestabilnością stawu skokowego w formie mało zaawansowanej wystarczy leczenie zachowawcze oparte o kontrolę pracy mięśni i więzadeł. Natomiast stan długotrwałej, utrzymującej się niestabilność staje się niebezpieczny, gdyż możliwe jest uszkodzenie stawu lub innych elementów anatomicznych w obrębie stopy, postęp zmian o charakterze zwyrodnieniowym, czego efektem może być ograniczona aktywność ruchowa.
Kolejnym ważnym schorzeniem wynikającym z urazu jest paluch sztywny, powstały w wyniku urazu stawu śródstopno-paliczkowego. Dolegliwości tej towarzyszy ból i ograniczony ruchu stawu, a także obrzęk i uczucie ciepła w okolicy stawu. W przeciwieństwie do haluksa, w przypadku palucha sztywnego odchylenie boczne palucha i przemieszczenie kości jest niewielkie bądź nie występuje w ogóle. Paluch sztywny jest jednostką chorobową o charakterze postępującym, co oznacza, że może doprowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia stawu, stąd konieczność leczenia. Metod jest kilka poczynając od farmakologii, doboru wkładek ortopedycznych oraz fizjoterapii poprzez leczenie operacyjne. Zabiegi operacyjne obejmują wycięcie wyrośli kostnej, co wpływa na polepszenie ruchomości stawu oraz stosowanie endoprotezy stawu palucha. Najczęściej jest ona trzyczęściowa, a niewątpliwą zaletą endoprotezy stawu palucha jest anatomiczna funkcjonalność stawu czyli poprawa ruchu stawu.