Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego jest jedną z najczęstszych patologii dotyczących stawu. Można wyróżnić jej dwie odmiany – pierwotną oraz wtórną powstałą na skutek urazu, jednakże najczęściej jest to typ wtórny. Czynniki, które wpływają na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego to wszelkiego typu, mniejsze i większe urazu stawu, choroby reumatyczne, choroby wewnątrzstawowe takie jak na przykład martwica chrzęstno-kostna, a także wady anatomiczne stawu takie jak płaskostopie czy szpotawe ustawienie pięty co powoduje nierównomierny rozkład ciężaru ciała podczas chodu i nadmierne obciążenie stawu. Wśród istotnych czynników wpływających na chorobę zwyrodnieniową stawu skokowego należy wymienić także wynikającą także z nierównego rozkładu ciężaru niestabilność stawu oraz powracające infekcje bakteryjne. Ponadto ważne są uwarunkowania indywidualne pacjenta, do których zalicza się wiek, otyłość, wiotkość mięśni oraz płeć żeńska.
Leczenie zachowawcze choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego polega na określeniu stopnia dysfunkcji poprzez komputerowe badanie stopy, które w Warszawie można bez problemu można zrobić w wielu ośrodkach i klinikach ortopedycznych. Następnie dobierana jest odpowiednia metoda leczenia, najczęściej są to ćwiczenia rehabilitacyjne pozwalające na zmniejszenie bólu i wzroście siły mięśni. Podawane są także leki przeciwzapalne, które mogą być albo niesterydowe albo sterydowe. Do nowatorskich rozwiązań należy leczenie przez suplementację czyli wstrzykiwanie kwasu hialuronowego.
Kolejnym etapem jest leczenie operacyjne choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego. Wybór techniki operacyjnej jest związany ze stopniem i charakterem patologii, określany jest on przy pomocy komputerowego badania stopy w wielu szpitalach lub centrach ortopedyczno-podologicznych w Warszawie. Leczenie chirurgiczne może obejmować artroskopię, artroplastykę dystrakcyjną, osteotomię lub alloplastykę. Każda z tych technik jest stosowana jednak w przypadku ciężkich, zaawansowanych form choroby.