• Koślawość – kolejna ważna dolegliwość stóp

   

  koślawy paluch

  koślawy paluch

    Powszechnie występującym problemem ortopedycznym dotykającym wielu ludzi niepoprawne ustawienie kości stępu w stopie. Doprowadza to do zmian patologicznych takich jakich koślawość tyłostopia zwane potocznie koślawością pięt, które polega na odchyleniu się pięty w stronę zewnętrzną przy jednoczesnym zapadaniu się łuku podłużnego stopy. Deformacja ta istnieje pod dwoma wariantami – statycznym oraz dynamicznym. Wariant statyczny polega na tym, że pięta pozostaje odkształcona niezależnie od obecności obciążenia, natomiast wariant dynamiczny polega na tym, że pięta bez obecności obciążenia przybiera prawidłowy kształt. Koślawość pięt wynika najczęściej z wiotkości mięśni oraz niewydolności ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego. Przyczyną może być także predyspozycja genetyczna. Problem ten jest bardzo poważnym schorzeniem stopy powodującym liczne dodatkowe deformacje takie jak płaskostopie, zespół hiperpronacyjny, dolegliwości związane z rozścięgnem podeszwowym lub deformacje stopy w postaci haluksa którym jest tzw. koślawy paluch. Ponadto koślawość pięt z czasem może wywoływać zaburzenia także poza obszarem stopy, dokładniej w kolanie, biodrze lub nawet całym kręgosłupie. Tego typu zaburzenia doprowadzają do nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała, przeciążenia i rozwoju schorzeń o charakterze zwyrodnieniowym. Choroba początkowo jest bezbolesna, jednak z upływem czasu gdy dochodzi do zmian w układzie stawowym stopy towarzyszy temu ogromny ból.

    Koślawość pięt wymaga leczenia. Metody leczenie są bardzo różnorodne, choć najczęściej opierają się one o fizjoterapię, kinezyterapię czyli ćwiczenia obejmujące partię niewydolnych mięśni stopy oraz rozciągające ścięgno Achillesa, a ponadto ćwiczenia korekcyjne oraz stosowanie specjalnych wkładek co ma na celu prawidłowe ukształtowanie stopy. Ćwiczenia pozwalają na zahamowanie dalszego rozwoju koślawości pięt, a także powodują, że deformacja się nie przenosi na inne elementy obszaru stopy takich jak na przykład wystąpienie koślawego palucha.

  Tagi: koślawość pięt

  Koślawość – kolejna ważna dolegliwość stóp
  Oceń
  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Koślawość – kolejna ważna dolegliwość stóp
Oceń