Cały ciężar naszego ciała spoczywa na niewielkiej powierzchni stóp, które są skomplikowanym system kości, wiązadeł, mięśni i ścięgien. Prawdopodobnie nikt z nas nie ma idealnych stóp, lecz o ich deformacji jest mowa dopiero gdy ta wiąże się z bólem, a jej przyczyną jest niedomaganie wiązadeł i mięśni.
Nieprawidłowości w budowie naszych stóp mogą mieć charakter wrodzony np. stopa szpotawa lub przywiedziona i charakter nabyty, który jest najczęstszym powodem naszych dolegliwości bólowych.
W przypadku stopy poprzecznie płaskiej jak i przy płaskostopiu obniża się sklepienie podłużne stopy. W zdrowej stopie możemy wyróżnić dwa sklepienia:
> sklepienie podłużne, które przebiega od pięty do palucha,
> sklepienie poprzeczne, przebiegające pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną krawędzią stopy.
Obniżenie jednego z tych sklepień powoduje, że nasze stopy są nieprawidłowo obciążone, co natomiast wpływa na nasilanie się dolegliwości bólowych, a w dalszym stadium choroby zaczynają się tworzyć modzele skóry podeszwy, choćby pod głowami kości śródstopia, bądź pod kłębem palucha od strony wewnętrznej.
W łagodzeniu tych dolegliwości mogą pomóc dopasowane indywidualnie wkładki do butów lub obuwie ortopedyczne, którego zadaniem jest pomaganie sklepieniu stopy w prawidłowym ułożeniu. Niekiedy jednak konieczne jest leczenie operacyjne.
Zniekształcenie stóp stało się chorobą cywilizacyjną. Mało kiedy możemy pozwolić sobie na chodzenie boso po nieregularnym gruncie. Niewygodne obuwie, wysokie obcasy, praca wymagająca ciągłego stania – to są czynniki pływające negatywnie na nasze stopy.
Dlatego też przy każdej nadążającej się okazji:
> zdejmujmy buty,
> chodźmy na bosaka,
> ćwiczmy stopy, aby służyły nam jak najlepiej.