• Czym są palce młotkowate?

   

  palec młotkowaty

  palec młotkowaty

    Palce młotkowate są deformacją stopy, która dotyczy palców od drugiego do piątego. Występują z powodu przykurczu zgięciowego w stawie międzypaliczkowym bliższym, oznacza to, że palec pozostaje w pozycji zgięcia i nie jest możliwe jego całkowite wyprostowanie. Przyczyną występowania palca młotkowatego może być na przykład zniekształcenie stopy jakim jest występowanie haluksów. W schorzeniu tym paluch w wyniku odchylenia bocznego staje się krótszy, co sprawia, że palec drugi jest najdłuższym palcem, najbardziej narażonym na urazy. Ponadto paluch napiera na palec drugi powodując jego zniekształcenie. Przyczyną występowania palców młotkowatych jest także dolegliwość zwana stopą grecką, w której to znów palec drugi jest najdłuższy i najbardziej podatny na urazy oraz najbardziej obciążany w trakcie chodu. Znaczenie mogą mieć także czynniki poza anatomiczne takie jak np. wykonywany zawód czy noszenie bardzo ciasnych butów, które niejako prowokują palec do zgięcia i utrzymują do w takiej pozycji przez znaczącą część dnia. Palce młotkowate jak każda inna deformacja stopy wymagają leczenia, ponieważ pozostawione same sobie mogą w przyszłości skutkować przykrymi dolegliwości bólowymi, podwichnięciem, a nawet zwichnięciem stawu skokowego. Ponadto nieleczone palce młotkowate mogą doprowadzić do rozwoju innych uszkodzeń i deformacji w obrębie stopy.

    Metody leczenia palca młotkowatego oparte są głównie na rehabilitacji czyli po prostu wykonywaniu bardzo łatwych ćwiczeń prostowania palca. Skutki takich ćwiczeń nie zawsze przynoszą doskonałe efekty, ale za to pozwalają na zahamowanie rozwoju choroby. Stosowane są także specjalne żelowe obrączki nakładane na zmieniony w wyniku deformacji palec. Obrączka ta chroni przed uciskiem na obolałe miejsce oraz postępującym rozwojem choroby. Ostatecznym rozwiązaniem jest interwencja chirurgiczna i wyprostowanie palców w sposób chirurgiczny.

  Tagi: palce młotkowate

  Czym są palce młotkowate?
  Oceń
  Dodaj komentarz →
 • Opublikowany przez Grzegorz w 13 maja 2014, 18:48

  Mam jednego palca młoteczkowego na stopie , używałem podkładki prostującej firmy school , która była z materiału ,była o.k. Teraz nie mogę dostać takiej są tylko sylikonowe innej firmy ale one mi nie służą . Gdzie mogę dostać wkładki Schoola

  Odpowiedz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Czym są palce młotkowate?
Oceń