Zapalenie ścięgna Achillesa leczenie operacyjne

Przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa i jego leczenie jest często trudnym zadaniem terapeutycznym. Podstawą leczenia jest specjalistyczna rehabilitacja, leki przeciwzapalne, czasami unieruchomienie. Czasami jednak wymienione sposoby nie przynoszą poprawy. Wtedy należy rozważyć leczenie operacyjne. W zależności od lokalizacji zmian chorobowych, a także zaawansowania zmian, stosuje się różne techniki operacyjne:

  1. w przypadku zmian zlokalizowanych powyżej przyczepu ścięgna stosuje się oczyszczenie ścięgna z tkanek zapalnych, wycięcie tkanek martwiczych. Często stosuje się dodatkowo transfer ścięgna długiego zginacza palucha (FHL) na kość piętową w celu odciążenia ścięgna Achillesa.
  2. w przypadku umiejscowienia zmian w obrębie przyczepu, chorobie często towarzyszy przerośnięcie guza kości piętowej, a także obecność wyrośli kostnych (tzw. entezofitów). W takim przypadku operacja polega na częściowym odcięciu ścięgna, usunięciu górnego fragmentu guza kości piętowej wraz z entezofitami, wycięciu zmian bliznowatych ze ścięgna a następnie doszyciu ścięgna Achillesa z użyciem kotwic kostnych. W tej metodzie również czasami stosuje się dodatkowo transfer ścięgna FHL.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button