Rehabilitacja w bólach pięty

Dolegliwości bólowe pięty są dość powszechnym problemem, który może ograniczać codzienną aktywność. Przyczyną tych problemów jest m.in. nieprawidłowa biomechanika stopy i stawu skokowego oraz źle dopasowane i niewygodne obuwie. W konsekwencji może prowadzić to do powtarzających się przeciążeń, a w dalszej kolejności do sumujących się mikrourazów i stanów zapalnych.

Jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych pięty jest zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa) oraz podrażnienie gałązek nerwowych. Najistotniejszą rzeczą jest prawidłowo postawiona diagnoza, gdyż od niej zależy rodzaj wdrożonego leczenia oraz fizjoterapii.

Postępowanie rehabilitacyjne skupia się w pierwszej kolejności na zmniejszeniu stanu zapalnego i złagodzeniu dolegliwości bólowych. W tym celu stosuje się szeroki wachlarz technik terapii manualnej, np. masaż poprzeczny, terapia punktów spustowych oraz fizykoterapii (jonoforeza z lekiem przeciwzapalnym, laseroterapia, chłodzenie, pole magnetyczne).  Terapia manualna ma również na celu rozluźnienie i rozciągnięcie przeciążonych struktur.

Kolejnym etapem jest torowanie prawidłowych wzorców ruchowych oraz wzmacnianie mięśni, które na skutek wyłączenia z funkcji lub nadmiernego napięcia zostały osłabione. W tym celu stosuje się różne ćwiczenia, także z wykorzystaniem dodatkowych przyborów w postaci, np. taśm oporowych, poduszek sensomotorycznych, piłek rehabilitacyjnych lub boso. Ćwiczenia dopasowane są indywidualnie do Pacjenta, jego stanu klinicznego oraz możliwości.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button