Rehabilitacja po operacji palucha koślawego (tzw. haluksa)

Rehabilitacja po operacji palucha koślawego stanowi nierozerwalną całość prawidłowego procesu leczenia.

Rehabilitację dzielimy na 3 etapy:

  • przedoperacyjny,
  • wczesny pooperacyjny
  • późny pooperacyjny.

Fizjoterapię rozpoczynamy przed operacją, poprzez naukę chodu w specjalnym obuwiu, ewentualnie, w przypadku mniejszej sprawności pacjenta, chodu przy pomocy kul. Dodatkowo na tym etapie ważny jest: instruktaż ćwiczeń pooperacyjnych oraz przedstawienie ogólnego postępowania pooperacyjnego. Przed operacją należy wyjaśnić pacjentowi krok po kroku, jak należy postępować po zabiegu, co może, a czego nie powinien robić.

We wczesnym okresie pooperacyjnym ważna jest profilaktyka przeciwobrzękowa oraz odpoczynek, aby zapewnić prawidłowe gojenie tkanek miękkich i tkanki kostnej. Od następnego dnia po operacji pacjent chodzi w specjalnym bucie, którego zadaniem jest odciążenie operowanego palucha.

Po zrośnięciu tkanki kostnej pacjent może zacząć chodzić w normalnym obuwiu i tym samym wkracza w późny etap pooperacyjny. Celem rehabilitacji w tym okresie jest m. in.: nauka prawidłowego chodu, rozciągnięcie przykurczonych i wzmocnienie osłabionych mięśni, mobilizacja operowanego stawu, blizny pooperacyjnej oraz pozostałych stawów stopy i poprawa propriocepcji.

Pominięcie rehabilitacji po operacji palucha koślawego może skutkować usztywnieniem palucha, problemami z prawidłowym chodem i równowagą, a co za tym idzie bólami w obrębie stopy i pozostałych stawów kończyny dolnej oraz kręgosłupa.

    Umów się na wizytę
    Call Now Button